- Lassan, de változik a nyílt forráskóddal kapcsolatos hozzáállás a magyarországi vállalatok között
- Magyarország a második helyen a régiós bevétel szerint
A világ vezető nyílt forráskódú megoldásszállítóját, a Red Hatet Magyarországon képviselő ULX Nyílt Forráskódú Tanácsadó és Disztribúciós Kft. május 21-én rendezte meg az V. Vállalati Nyílt Forráskódú Konferenciát, ahol Magyarország több nagyvállalata is előadást tartott nyílt forráskódú tapasztalataikról. A résztvevők szintén hallhatták, hogy mennyire elfogadott a nyílt forráskód az Europai Unió illetékesei szemében és megismerhették a nyílt forráskódú megoldások több területéről a legfontosabb vállalati-szintű technikai újdonságokat mint a virtualizáció, storage és vállalati adatintegráció.
Az ULX három jelentős vállalati ügyfele, a T-Mobile; a CIB Bank és a Takarékszövetkezeti Informatikai Kft. (Takinfo) először beszéltek arról a nagyközönségnek, hogy mind a Red Hat nyílt forráskódú megoldásait használják IT infrastruktúrájuk több kritikus területén, amely implementációs projektekhez az ULX nyújtott szakmai támogatást megoldástervezési, tanácsadási és szakoktatási partnerként.
Greg R.S. Bogochwalski, a Red Hat képviseletében prezentálta a Red Hat régiós törekvéseit és elmondta, hogy a 2009-es fiskális üzleti évben, Magyarország második helyen végzett Lengyelország után 19,3% régiós bevétel részesedéssel megelőzve Csehországot és Oroszországot. A 2008-as fiskális évben Magyarország csak az ötödik helyen állt, 5.7%-os részesedéssel.
Az eseményen szintén előadó, Jan Wildeboer, a Red Hat európai evangelistája aki sok időt tölt az Európai Unió illetékeseivel elmondta, hogy a nyílt forráskód története sokat lépett előre az elmúlt öt évben. Véleménye szerint ma már alig kell valakinek is magyarázni Brüsszelben, hogy mi is az a nyílt forráskód és, hogy miért előnyös használni. Tudják, hogy mindenki ismeri, és hogy mennyien használják. A legnagyobb küzdelem szerinte ma már továbblépett a szabványosítás területére azzal a céllal, hogy minél több nyílt szabványt fogadtasson el a közösség.
Az ULX ügyvezető igazgatója, Dr. Szentiványi Gábor úgy látja, hogy Magyarországon a helyzet nem ennyire előrehaladott és nagyon sokan nem ismerik a nyílt forráskód előnyeit, bár ugyanakkor nem kevesen vannak (elsősorban a nagyvállalatok körében), amelyek kiterjedt infrastruktúrát üzemeltetnek nyílt alapokon. Gábor szerint azt kell megértenie az ügyfeleknek, hogy a nyílt forráskóddal vissza lehet szerezni a kontrollt a szoftver felett, és felértékelődik a saját szaktudás, melynek megszerzése egyébként nem költségesebb, mint a gyártói szoftverekhez kapcsolódó képzések esetében.
A rendezők a konferencia végén felmérést készítettek a résztvevőkkel nyílt forráskódú tapasztalataikról és terveiről egy kérdőív segitségével, amelyen a megjelentek 54%-a vett részt. Ebből kiderült, hogy a válaszadók 32%-a tervezi, hogy a közeljövőben (3-6 hónap) a nyílt forráskód felé nyitni fog és 15% mondta, azt, hogy maximálisan tervezik illetve erősödni fog a nyílt forráskód használata vállalatuknál.
“Valami mindenféleképpen megmozdulni látszik és úgy tűnik, hogy egyre több vállalat tervez esélyt adni a nyílt forráskódnak. ”, összegezte Szentiványi Gábor.
A konferenciáról továbbiak az alábbi linken találhatók: http://www.ulx.hu/konferencia2009