Különböző jogi kérdésekről beszélhetünk, melyek veszélyeztetik a Linux Desktopon való alkalmazását. Az egyik ilyen kérdés a tulajdonosi Microsoft fontok – Times New Roman, Arial, Courier New – elterjedtsége.Ezen tulajdonosi fontok használata a tisztán nyílt dokumentumok terjedésének szab gátat, melyekben a Microsoft nem ad jogot arra, hogy mások újraterjesszék ezeket. Ez a probléma egy olyan fontkészlet kifejlesztésével oldható meg, amely a Microsoft fontok metrikus megfelelője, azaz a fontok ugyanolyan betűközzel rendelkeznek, mint a Microsoft fontok, tehát ha a Microsoft fontokkal kicseréljük őket, akkor a szövegsorok pontosan ugyanúgy jelenítődnek meg. A Linux desktop egészen mostanáig nem fért hozzá nyílt forráskódú licenc alatt ilyen, metrikusan azonos fontokhoz. Ez most megváltozott.
A fontokkal kapcsolatos kérdés megválaszolása érdekében a Red Hat a fontok felszabadítása irányába tett lépést, amikor megállapodást kötött az Ascender Corporationnel, ami egy vezető betűkészlet fejlesztő vállalat. A megállapodás keretében olyan egy olyan fontkészletet fejlesztenek ki, ami metrikusan megegyezik a legfontosabb Microsoft fontokkal. A fejlesztői megegyezés feltételei alapján az Ascender fenntartja a fontokkal kapcsolatos jogokat, és továbbra is hagyományos tulajdonosi licenccel tudja őket nyújtani azoknak, akik ezt kívánják. Például az olyan nyomtatóknak, melyek firmware-be (beépített célszoftver) ágyazott fontokkal rendelkeznek. Ugyanakkor a Red Hat olyan licencet kap, ami másoknak lehetővé teszi a további, ingyenes licencelést GPL+ font kiterjesztés alatt. A fontok fejlesztésének két fázisa van. Az első megjelenés teljesen használható fontok készletét nyújtja, és ez már készen is van. Azonban ebből hiányzik a teljes hinting funkció (a hinting úgy állítja be a fontok tényleges megjelenítési képét, hogy a fontok a legjobb minőséggel változnak nagy és kis méretben egyaránt), amit a TrueType/FreeType technológia nyújt. A második kiadás, ami az év végén lesz elérhető, már a fontok teljes “hintingjét” is nyújtani fogja.
A Red Hat a Red Hat Summit-on jelentette be ezen fontok nyilvános elérhetőségét LIBERATION védjegy alatt. Három készletről beszélhetünk: Sans (az Arial, Albany, Helvetica, Nimbus Sans L és Bitstream Vera Sans helyett), Serif (a Times New Roman, Thorndale, Nimbus Roman és Bitstream Vera Serif helyett) és Mono (a Courier New, Cumberland, Courier, Nimbus Mono L és Bitstream Vera Sans Mono helyett). Időközben a fontok már telepítésre is elérhetők.
Azok, akik Red Hat Enterprise Linux vagy Fedora rendszerekkel rendelkeznek és RPM formátumban akarják a fontokat telepíteni, a Red Hat Networkön keresztül érhetik el azokat.
Azok számára is elérhető, akik bármilyen más rendszert futtatnak, és natív ttf-ben akarják a fontokat telepíteni.
A fontok szabadon használhatók bármilyen rendszeren, emellett szabadon újraterjeszthetők a GPL+kiterjesztés licenc alatt. A fontok használata nem helyezi az adott dokumentumot a GPL alá, de felszabadítja azokat bármilyen tulajdonosi igénytől. Miután a fontok fel lettek telepítve, ajánlatos őket a Thunderbirdben, Firefoxban és Open Office-ban is alapértelmezetté tenni. Sőt, tegyük őket alapértelmezetté Microsoft Office-ban, Apple OSX-ben, és bármiben, amiben szeretnénk. Sok alkalmazás esetén a Times New Roman, az Arial és a Courier New beállíthatók úgy, hogy ezekkel a fontokkal helyettesítődjenek.