Már több mint négy hónapja, hogy 2009 novemberében a Red Hat kibocsátotta a Red Hat Enterprise Vitualization for Servers-t, amely egy különálló, a kernel-alapú virtuális gép (KVM) technológián alapuló önálló hipervizort és átfogó szerver-virtualizációs menedzsment eszközöket tartalmazó virtualizációs termék. Azóta ügyfeleink a Red Hat Enterprise Virtualizationt (RHEV), mint magas teljesítményű, skálázható és megbízható megoldást használják más, a piacon található termékek alternatívájaként.
Az elmúlt négy hónapban figyelemmel kísérhettük, ahogyan az ügyfeleink a Red Hat Enterprise Virtualizationt először csak mint kísérleti eszközt használták, később pedig már fejlesztési, tesztelési és üzemi szakaszba is került az alkalmazás, alapfontosságú munkaterheléseket kezelve. Az egyik ilyen példa a Voddler, egy online szórakoztatási cég Svédországban, amely nemrég vetette be a Red Hat Enterprise Virtualizationt mint standard virtualizációs platformot, Red Hat Enterprise Linux-szal és Red Hat Network Satellite-tal kombinálva. A Red Hat Enterprise Virtualization nem csak házon belül alkalmazható – olyan szervezetek választották ki felhőalapú ajánlataik alapjaként, így az NTT és az IBM is, amelyeknek tipikusan vállalati szintű termékekre van szükségük.
Ma kibocsátottuk a Red Hat Enterprise Virtualization 2.2 első béta verzióját, amely egy sor lenyűgöző képességet tartalmaz. Íme a béta verzió néhány kiemelt jellemzője:
Virtuális desktop támogatás
A Red Hat Enterprise Virtualization 2.2-t úgy tervezték, hogy mind a virtuális szervereket, mind a virtuális desktop környezeteket egyazon menedzsment platformról tudja támogatni.
Import és export
A 2.2-es béta verzióval a Red Hat Enterprise Virtualization Manager most már tudja importálni és exportálni virtuális gépek képmásait és sablonjait az iparágnak megfelelő színvonalú nyílt virtualizációs formátumban (Open Virtualization Format; OVF). Ennek a jellemzőnek a segítégével az ügyfelek könnyebben tudják a virtuális gépek képeit mozgatni környezetek között, sablonokat közzéadni vagy egyszerűen csak háttérmásolatokat készíteni a környezetükről.
V2V: Virtuális gép konverzió
A V2V egy olyan eszköz, amelyet arra a célra terveztek, hogy automatizálja a VMware vagy Xen virtuális gépek képmásainak átalakítását a Red Hat Enterprise Virtualization-ban használható OVF fájl formátumba. Mivel a V2V be van építve a Red Hat Enterprise Virtualization béta verziójába, az ügyfelek képesek a VMware vagy Xen környezetekben létrehozott Red Hat Enterprise Linux 3, 4 vagy 5 virtuális gépeket automatikusan Red Hat Enterprise Virtualization alapú virtuális gépekké alakítani. Arra számítunk, hogy a V2V további kibővítésre kerül egy jövőbeli béta verzió formájában, amely képes lesz Windows XP, Windows 2003 és Windows 2008 virtuális gépek képmásaiba való átalakításra is.
Adattárház
A Red Hat Enterprise Virtualization Manager mostantól tartalmaz egy olyan adattárházat, amely monitorozási adatokat gyűjt hosztokról, virtuális gépekről és tárhelyekről, ezzel lehetővé téve az ügyfelek számára, hogy elemezzék a környezeteiket és bármely SQL-t támogató keresési eszköz segítségével jelentéseket készítsenek.
Teljesítmény
A virtuális gépek maximális memóriája 64 GB-ról 256 GB-ra emelkedett a béta verzióban, amely még a legmemóriaigényesebb vállalati munkaterhek virtualizálására is képes így.
A hipervizor is továbbfejlesztésre került: a Red Hat Enterprise Linux 5.5 kernelje segítségével az ügyfeleink most már a legújabb hardvereket is tudják használni, így például az Intel Nehalem-EX-et és az AMD Opteron (TM) 6000 Series platformot (korábbi kód nevén: “Magny-Cours”).
Az új béta verzió javított lemez import/export teljesítményt nyújt a provizionálást vagy pillanatfelvételeket használó virtuális gépek számára, úgy hogy közben csupán néhány százalékra marad el a közvetlen lemezeléréshez képest.