Nagy örömünkre szolgál, hogy bejelenthetjük: azzal, hogy a Red Hat Enterprise Linux béta verziója a mai napon elérhetővé vált, megtettük az első nyilvános lépésünket afelé, hogy kibocsássuk a Red Hat Enterprise Linux következő jelentős verzióját.
Mától kezdve arra buzdítjuk ügyfeleinket, partnereinket, és más felhasználókat is, hogy telepítsék, teszteljék, és küldjenek nekünk visszajelzéseket erről a verzióról, amellyel kapcsolatban egyébként arra számítunk, hogy az eddigi egyik legambiciózusabb és legjelentősebb operációs platform kiadás lesz. Ezen az első híren kívül további posztok is megjelennek majd, amelyek mind az új platform egy-egy új aspektusát fogják lefedni.
Már majdnem nyolc éve, hogy az első Red Hat Enterprise Linux verziót kibocsátottuk. Azóta a vállalati szintű, nyílt forráskódú operációs rendszerek piacának egyik vezető tagjává vált. Minthogy rendszereit laptopoktól a nagyszámítógépekig széles körben telepítik, általánosan elterjesztette a magas szintű elvárásokat a minőségre, a tanúsított infrastruktúrára, a hosszútávú stabilitásra, a teljesítményre, illetve a biztonságra vonatkozóan is. A hétköznapi felhasználóktól a Wall Streetig terjedően szinte minden iparágban használják a Red Hat Enterprise Linuxot.
Bár a mai napon elérhetővé vált a Red Hat Enterprise Linux 6 béta verziója, a Red Hat Enterprise Linux 5, amely a jelenleg támogatott kiadás, továbbra is a Red Hat szoftver termékportfóliójának az alapját képezi. A Red Hat Enterprise Linux 5-öt először 2007 márciusában adtuk ki, és azóta rendszeres frissítéseket hajtottunk végre rajta. A Red Hat Enterprise Linux 5-ös platformot továbbra is támogatni fogja mind a Red Hat, mind annak ISV és OEM partnerei, egészen 2014-ig.
Ami a jövőt illeti, a Red Hat Enterprise Linux 6 elmossa a virtuális, fizikai és felhő-alapú számítástechnika közötti különbségeket, így tartva lépést a modern informatikai környezetek változásának folyamatával. Frissített magtechnológiával, a kerneltől az alkalmazásinfrastruktúrákig és fejlesztési eszközláncokig, a Red Hat Enterprise Linux 6 úgy lett kialakítva, hogy a jövő hardvergenerációinak és szoftvertechnológiáinak az igényeit egyaránt kielégítse.
A kiadás legfontosabb motívumai közé tartozik az átható virtualizáció, a továbbfejlesztett méretezhetőség és rendelkezésreállás, valamint a még alacsonyabb energiafelhasználás. Ezen kívül a legújabb szoftvertechnológiák néhányát is tartalmazza. A béta verzió mai elérhetővé válása kapcsán alább felsorolunk néhányat az új és figyelemreméltó fejlesztések közül.
- Átfogó energiakezelési képességek
A kernelen belüli időmegtakarítási fejlesztések lehetővé teszik, hogy a rendszer gyakrabban átállítson processzorokat tétlen állapotba, amennyiben éppen nincsen aktivitást megkövetelő feladatuk. Ez nemcsak hűvösebb központi vezérlő egységeket eredményez, hanem nagyobb energiamegtakarítást is tesz lehetővé az előző kiadásokhoz képest. Az új monitorozási eszközök, mint például a powertop, úgy lettek kialakítva, hogy hajszálpontosan be lehessen határolni a fogyasztási problémákat, amelyek kiküszöbölésével tovább csökkenthető az energiafogyasztás. Az új hangolási eszközök, mint amilyen a „tuned” (adaptív rendszerhangoló rendszerfolyamat), lehetővé teszik, hogy a rendszer a szolgáltatáshasználati minták elemzése alapján alakítsa az energiafelhasználást.
- Továbbfejlesztett teljesítmény
A Red Hat mérnökei fontos szerepet játszottak a kernel teljesítményfejlesztések széles körének kifejlesztésében. Ezeket a Red Hat Enterprise Linux 6-ba is szeretnénk beépíteni. Ennek része a folyamatütemező teljes átírása is, amelynek célja, hogy a számítási ciklusok a folyamatok között egyenlőbben oszoljanak el, valamint, hogy több kiszámíthatóságot nyújtson azáltal, hogy a magasabb prioritású folyamatokat az alacsony prioritásúakkal minimális interferenciával engedi futni. Ezen kívül számos többprocesszoros lockszinkronizációs fejlesztés is történt. Idesorolható a szükségtelen zárolási előfordulások megszüntetése, számos spin típusú zár sleep típusú zárral való helyettesítése, valamint hatékonyabb zárolási primitívek alkalmazása. Ezek az alapvető változások számos kernelalrendszerre is hatással vannak.
- Továbbfejlesztett skálázhatóság
A nemrégi nagyszámú hardvermegjelenés nyomán jelentősen megnőtt a szokványos (commodity) számítástechnikai platformok száma. Például most már arra is lehetőség nyílik, hogy 64 központi vezérlő egységünk és 2 TB-nyi memóriánk legyen egy 5U magas rackszekrénnyi helyen. Ezek a rendszerek, illetve utódjaik azonban lassan elérik a Red Hat Enterprise Linux 5 skálázhatóságának határait. A Red Hat Enterprise Linux 6 egyik legfontosabb jellemzője, hogy úgy lett kifejlesztve, hogy olyan skálázhatóságot biztosítson, amely a jóval ezután kibocsátásra kerülő rendszerekkel is képes legyen megbirkózni. A képességek a nagy CPU számra és memóriaméretreoptimalizált támogatásától a megnövelt számú rendszerösszekötő sínek és perifériák kezeléséig terjednek.
- Új biztonsági jellemzők
Egy rendszerbiztonsági szolgáltatásokra vonatkozó rendszerfolyamat (SSSD) nevű új szolgáltatás az azonosságkezelés központi menedzsmentjét biztosítja. Ezen kívül képes offline használatra, a jogosultságok helyi átmeneti tárazásával. Az új SELinux sandbox jellemző lehetővé teszi a gyanús forrásból származó tartalmak izolált környezetben történő végrehajtását, ami így nem érinti a rendszer többi részét, továbbá képes a Red Hat Enterprise Linux 6-on futó bármely virtualizált vendégrendszer elkülönítésére is.
- Erőforrásmenedzsment
A hardver erőforrások finomhangolású beállítása, allokációja és menedzsmentje egy új keretrendszer, a Control Groups (vagy más néven cgroups) segítségével történik. A cgroups a folyamatok szintjén működik, és arra szolgál, hogy olyan erőforrásokat kezeljünk, mint amilyen a CPU, a memória, illetve a lemez I/O az alkalmazások számára. E keretrendszer segítségével virtuális vendégrendszereket is lehet kezelni.
- Virtualizáció
A Red Hat Enterprise Linux 6 arra az integrált, KVM-alapú virtualizációra épül, amelyet a korábbi Red Hat Enterprise Linux kiadások is tartalmaztak. Számos teljesítmény-, ütemező- és hardvertámogató fejlesztés révén még nagyobb rugalmasságot és ellenőrzést biztosít, függetlenül az alkalmazási modelltől.
- Tárhely
A hálózati blokkeszköz-szintű storage számára biztosított támogatás a FCoE és iSCSI protokollok révén lehetővé teszi, hogy online újraméretezéseket hajtsunk végre a tükrözött és többutas kötetek vonatkozásában, LVM/DM segítségével.
- Fájlrendszer
Ez a kiadás tartalmazza az ext4 fájlrendszert. A kibővített fájlrendszer következő generációjának tagjaként tartalmaz támogatást nagyobb méretű fájlok számára, valamint hatékonyabb lemeztárhely hasznosítással, jobb fájlrendszer ellenőrzéssel és robusztusabb naplózással is rendelkezik. Az ext4-en kívül valószínűleg a XFS® fájlrendszer is elérhető lesz. A XFS® kiválóan alkalmas a hatalmas méretű fájlok és katalógus kezelésére és olyan jellemzőket tartalmaz, mint a töredezettségmentesítés képessége vagy a fájlrendszer aktív állapotban történő újraméretezése. Az NFS-t 4-es verzióra frissítettük, amely az IPv6 számára is tartalmaz támogatást.
- Megbízhatóság, rendelkezésre állás és szervizelhetőség (RAS)
Ez a kiadás az új hardverképességeket kihasználva nyújt olyan jellemzőket, mint az eszközök és memória menetközbeni hozzáadása, a PCIe eszközök továbbfejlesztett hibaellenőrzése AER útján. Valószínűleg fejlett adatintegritási jellemzőket is fog tartalmazni (DIF/DIX), amelyek hardver ellenőrző összegek útján validálnak adatokat az alkalmazásoktól a lemezekig. Az ABRT (Automatizált Hibajelentési Eszköz) következetesebb módját biztosítja a rendszer rendkívüli állapotainak, így a kernel meghibásodásoknak (kernel oops) és felhasználói-szintű alkalmazások összeomlásainak a felismerésére és jelentésére.
- Fordítók és eszközei
A GCC compilert 4.4.-es verzióra frissítettük. Ez a verzió megfelel a C++ 0x standard draftnak. Ezen kívül megfelel az OpenMP 3.0-nak is, és tartalmaz számos hibafelderítési képességet. A System Tap fejlesztések körében jobb lett a felhasználói szintű szondázás számára nyújtott támogatás, biztonságosabb lett a szkriptfordító szerver és egy új nemprivilegizált módot vezettünk be, amely lehetővé teszi a nem-root felhasználóknak, hogy hozzáférjenek a SystemTaphoz. Ezen kívül számos más függvénykönyvtár is van, amelyet a legújabb verzióra frissítettünk, illetve további nyelveket és futási környezeteket is, beleértve a teljes LAMP stacket és az OpenJDK-t.
- Desktop
Ez a kiadás a megjelenítőtípusok automatikus felismerését tartalmazza, illetve támogatást több megjelenítő (multidisplay) számára. Frissített nouveau meghajtóprogramokat is beépítettünk a NVIDIA grafikai eszközökhöz. Természetesen egy kiadás sem lenne teljes jelentős GNOME és KDE desktop frissítések nélkül.
A Red Hat Enterprise Linux 6 technológia-portfóliója mellett bővített támogatást kínálunk a kulcsfontosságú hardverplatformok számára is. Hisszük, hogy ez a kombináció igazán visszautasíthatatlan ajánlatot jelent mind az új, mind a már meglévő ügyfeleink számára is. Jelenleg több ezer alkalmazás futtatható a Red Hat Enterprise Linuxon, függetlenül attól, hogy hagyományos, virtualizált, vagy felhő-alapú alkalmazásról van-e szó szó. Ez teszi a Red Hat Enterprise Linuxot az ügyfelek és a partnerek kedvenc operációs rendszerévé.
A Red Hat nyílt forráskódú gyökereinek megfelelően szeretnénk elismerni és megköszönni a partnereink és az upstream közösségi tagjaink segítségét, akik hónapokon keresztül dolgoztak velünk szoros együttműködésben, annak érdekében, hogy igazán forradalmi legyen ez az új kiadás.