A GNU General Public License 2-es verziója alatt a Microsoft jelentős hozzájárulást ajánlott fel a Linux kernelhez. Ez fontos hír.
Mintha csak tegnap történt volna, hogy a Microsoft úgy tekintett a Linuxra, a nyílt forráskódú szoftverekre és a GPLre, mintha azok a “gonosz tengelye” (axis of evil) lennének, ma pedig hitelt érdemlő erőfeszítést tesz annak érdekében, hogy a Linux közösség tagjává váljon. Mint a Linux kernel legnagyobb vállalati fejlesztője, a Red Hat szeretné elismerni és biztatni a Microsoftot, hogy ezen az úton haladjon tovább.
Az új hozzájárulás három Linux eszközmeghajtóból áll, melyek az interoperabilitás érdekében jöttek létre. Úgy lettek tervezve, hogy megengedjék a Linux virtuális gépként való futtatását a Microsoft hipervizora, a Hyper-V tetején. Egy ilyen interoperabilitás nyilvánvalóan a Microsoft hasznára válik egy Windows értékesítést növelő tényezőként, de jó a Linux felhasználóknak is, a több választási lehetőség és flexibilitás miatt. Úgyhogy ez mindkét fél számára előnyös elemeket tartalmaz.
A múltban a Microsoft kritikus volt a GPL licenszeléssel kapcsolatban, de mára nyilvánvalóan elfogadta, hogy a copyleft licenszelésnek van érvényesülési joga. A GPL a mai napig a leginkább használt nyílt forráskódú licensz és jelentős szerepet játszott a szabad és nyílt forráskódú szoftverek felemelkedésében. Ahogy arról a kernel közösség meg van győződve, egyszerűen most nincs más járható alternatíva. A GPL Microsoft általi elfogadása azt sugallja, hogy új szintre emelkedett a megfontolt realizmus Redmondban. Ez szintén igen biztató.
De van egy fontos téma, amivel foglalkozni kell, mielőtt a Microsoftot a Linux közösség teljes jogú tagjának kiálthatnánk kim ez pedig a szabadalmi jogok kérdése. Az évek során a közösség önálló és vállalati tagjai egyaránt világossá tették, formális és informális módon egyaránt — hogy nem pereskednek és nem fenyegetnek szabadalmi jogi ügyekkel a Linux területén. A szabadalomsértésekkel való fenyegetés összeegyeztethetetlen azokkal a normákkal és értékekkel, melyek a Linux lényegét alkotják. Ahhoz, hogy a Microsoft megnyerje a Linux közösség bizalmát és tiszteletét, nyilvánvalóvá kell tennie, hogy maga is visszautasít minden ilyen magatartást, és meg kell ígérnie, hogy szabadalmi jogait sosem használja a Linux vagy bármely egyéb nyílt forráskód fejlesztő és felhasználó ellen.
Tehát gratulálhatunk a Microsoftnak a legutóbbi lépéséhez. Emellett persze érdeklődve és folyamatosan figyeljük a pozitív fejleményeket az interoperabilitás frontján, valódi elkötelezettséggel a nyílt forráskódú közösség iránt.