A Red Hat, a világ vezető szolgáltató vállalata a nyílt forráskódú megoldások terén, ma publikálta az Open Source Index ( Nyílt Forráskód Index) tanulmányt, mely a Georgia Institute of Technology közreműködésével készült.
A tanulmány 75 országban hasonlítja össze a nyílt forráskódú tevékenységeket és környezetet . A nyílt forráskód elterjedése világszerte folyamatosan növekszik mind a magán- és az állami szektorban, mind a egyéni felhasználók körében. Iparági vezetőként a Red Hat azzal a céllal mutatja be ezt a tanulmányt a közösségnek, hogy a nyílt forráskód adaptáció iránt érdeklődők mint eszközt tudják használni a nyílt forráskód elterjedésének tanulmányozásában és megértésében.
A tanulmány két különböző index segítségével mérte fel a nyílt forráskód helyzetét: az egyik az aktivitást, a másik a környezetet méri. Az aktivitási index az országban jelenleg található nyílt forráskódú megoldásokat mérte fel, konkrét tényezőket is beleértve, mint például a már meglévő nyílt forráskóddal és nyílt szabványokkal foglalkozó irányvonalakat és a nyílt forráskódú szoftvereket használók és gyártók számát. A környezeti index olyan tényezőket foglal magában országos szinten, melyek meghaladhatják a nyílt forráskód aktivitást, vagy együtt léteznek vele. Ilyen tényező például az internetet használók nagy száma. Az országok ranglistáját bemutató interaktív térkép itt megtekinthető.
“A Red Hat reméli, hogy a Nyílt Forráskód Index segíti majd a nyílt forráskódú közösséget és mindazokat, akiket érdekel a nyílt forráskód, és készek elkezdeni a kapcsolatépítést és továbbmozdítani a nyílt forráskód elterjedését a világban,”- kezdte Tom Rabon, elnökhelyettes, Corporate Affairs, Red Hat. “Amit a nyílt forráskód üzen, az érték és előny, világszerte tapasztalható rezonancia. Számtalan olyan hely létezik a világban, mely jó lehetőséget rejt magában a nyílt forráskód elfogadására. “
A Georgia Tech kutatói úgy fejlesztették ki a nyílt forráskód használatát mérő keretrendszert, hogy hatalmas mennyiségű tudományos irodalmat, szakmai és általános médiát néztek át, mélyinterjúkat készítettek szakértőkkel és nyílt forráskódot használókkal. A tanulmányban szereplő 75 ország közül mindegyik kapott egy aktivitást és egy környezetet összesítő pontszámot. Mind az aktivitás, mind a környezet három dimenzióban került vizsgálat alá: kormányzat, ipar és közösség/oktatás. Azután ezek a dimenziók az aktivitáson és a környezeten belül is még számos mennyiségi indikátorral kerültek mérésre.
“Ahogy ez a tanulmány is mutatja, a nyílt forráskód világszerte virágzik,” kezdte Dr. Paul M.A. Baker kutatási igazgató, Center for Advanced Communications Policy (CACP), Georgia Tech. “Összhangban a nyílt forráskód modellel, egy kezdőpontként tekintünk erre a tanulmányra és reméljük, hogy minél többen fognak építeni azokra az információkra, amik benne találhatók, hogy még átfogóbbá és reflektívebbé tegyék a nyílt forráskódú szoftver modell terjedését.”
“A tanulmány készítése közben a nyílt forráskód olyannyira felkeltette a Georgia Tech és diákjaink érdeklődését, hogy megszerveztünk egy kurzust a nyílt forráskód politikára. Ezt már második alkalommal tartjuk meg a 2009-es tavaszi szemeszterben,”- kezdte Dr. Douglas S. Noonan, docens, School of Public Policy, Georgia Tech. “E tanfolyam révén terveink szerint folytatjuk annak megvitatását, hogy vajon miért ért el bizonyos országokban ekkora sikert a nyílt forráskód, és miért küzd másokban azért, hogy megvethesse a lábát.”