2016. május 25. – A Red Hat bejelentette az Ansible 2.1 elérhetőségét, vagyis a nyílt forráskódú, agentless módon működő, nagy teljesítményű IT automatizálási keretrendszerének aktuális kiadását. Az Ansible 2.1 megjelenésével számos került a termékbe, mint a hálózati automatizálás, ami segítségével az Ansible az IT környezeteken belüli „közös nyelv” szerepét képes betölteni, kezdve a hálózati alapoktól egészen a konténer alapú implementációkig.
Az Ansible lehetővé teszi, hogy a fejlesztők és IT üzemeltetők gyorsabban és egyszerűbben telepíthessék az alkalmazásokat és környezeteket, eszközt ad a kezükbe ahhoz, hogy a különböző fejlesztői és üzemeltetői csoportok közötti falakat lebontsa azáltal, hogy automatizálja a rutin jellegű tevékenységeket, mint a hálózat konfigurálása, a felhőbe történő telepítések vagy a fejlesztői környezetek létrehozása. Az Ansible moduláris kódbázisa és az ahhoz történő egyszerű hozzájárulás (kontribúció), továbbá a GitHub-on jelen lévő fejlesztői közösség mind-mind azt eredményezik, hogy egy olyan IT automatizálási platform jön létre, ami egyrészt választ ad a mindennapok infrastruktúra menedzsment jellegű kérdéseire, másrészt kiszolgálja az olyan új típusú IT igényeket is, mint például a DevOps folyamatok kezelése.
Az Ansible 2.1 számos új funkciót tartalmaz, ezek közül a legfontosabbak:
Microsoft Windows és Microsoft Azure támogatással
Az Ansible 2.1 immár támogatja a Microsoft Windows környezeteket, lehetővé téve, hogy a felhasználók számára egyetlen egységes automatizálási platform biztosítsa a különböző platformokat átölelő automatizálási funkciókat. Az új funkciók lefedik:
- A szélesebb körű Microsoft Azure támogatás, kiterjeszti az Ansible működését a hibrid felhő környezetekre is, megtartva az Azure Resource Manager funkcionalitás használatának lehetőségét.
- Új Windows modulok, amelyek engedélyezik a Windows fájlmegosztás és a Windows tűzfal menedzsmentjét, biztosítva ezzel, hogy a Windows rendszerek még inkább bevonhatóak legyenek az Ansible jelentette automatizálási környezetbe.
- Az NT LAN Manager-en (NTLM) keresztül doménbe kapcsolt gépek egyszerűbb menedzsmentje az Ansible kontroll mechanizmusok esetében a domén felhasználók biztonságosabb authentikációját eredményezi és csökkenti a Kerberos konfiguráció és a Kerberos alapú menedzsment szükségességét, azok mennyiségét.
- A Kerberos delegáció kiterjesztése a többlépcsős esetekre jobb, pontosabb jogosultsági folyamatot eredményez az olyan hagyományos (legacy) script-ek és telepítési helyzetek esetében, ahol transzparens hozzáférésre van szükség a domén fájlmegosztások vagy például a Microsoft SQL Server használata során.
- Egyszerű rendszer-újraindítás az új win_reboot parancs segítségével, ami nagy segítséget jelent a Windows platformokon végezett olyan telepítések esetén, ahol a folyamat részeként a rendszer újraindítására is szükség van.
Kiterjesztett konténer-támogatás
Az Ansible 2.1 új és hasznos modulokat, docker szolgáltatásokat és újraírt, korábban már létező Docker modulokat is biztosít:
- docker_service: Lehetővé teszi, hogy az Ansible felhasználók használják a Docker Compose szolgáltatást és ezáltal menedzseljenek és skálázzanak többkonténeres alkalmazásokat.
- docker_container: Az alap konténer életciklus folyamatok menedzselését biztosítja.
- docker_image: Docker image-ek építését (build), beillesztését (push), kivételét (pull) és címkézését (tag) szolgálja.
- docker_login: A Docker registry-hez történő hozzáférés menedzselését biztosítja.
- docker_image Facts: Az image-ek metaadatainak vizsgálatára szolgál.
Az Ansible 2.1 új docker-service moduljaival a Docker Compose beágyazhatóvá válik a szélesebb értelembe vett Ansible forgatókönyvekbe (playbook), támogatást adnak a konténer környezeten kívüli hálózati környezetek, operációs rendszerek konfigurálásához és az infrastruktúrák telepítéséhez.
A hálózati automatizálás általános elérhetősége
Az Ansible 2.1 teljes mértékben tartalmazza azokat a hálózat-automatizálási képességeket, amelyek a februári megjelenéssel kerültek a termékbe. Az Ansible automatizálási képességek hálózatra történő kiterjesztésével az Ansible immár biztosítja, hogy a hálózati infrastruktúrák menedzsmentje is olyan egyszerű, hatékony és agentless alapú legyen, ami a rendszerek és alkalmazások esetén a korábbiakban már megszokott volt. Ez immár a hálózat-üzemeltetők számára is biztosítja azokat az új telepítési paradigmákat, mint a konfigurációk automatizálása, a teszt-alapú hálózati telepítések vagy a folyamatos megfelelőség (compliance) biztosítás.
Az Ansible 2.1 több mint 40 új alapmodult tartalmaz a hálózat-automatizáláshoz, amelyek lefedik a legkülönbözőbb hálózati platformokat, gyártókat, mint a következők: Arista EOS; Cisco IOS; Cisco IOS-XR; Cisco NXOS; Cumulus Networks; Juniper Networks Junos OS; OpenSwitch.