A Red Hat Enterprise Linux korábbi verziói esetén AS és ES szervervariácók léteztek. Habár a Red Hat Enterprise Linux 5 estén már nem beszélhetünk ezekről, mégis kulcsfontosságúak voltak az Enterprise Linux termékvonal kialakításában. A két szervervariáció legérdekesebb szempontja talán az volt, hogy technikai értelemben szinte megfeleltek egymásnak. Nagyon fontos volt a két variáció azonosságának megtartása, mivel ez azt jelentette, hogy a független szoftvergyártóknak csak egyszer kellett alkalmazásaikat tanúsítaniuk, melyre ezáltal mindkét variáció tanúsítva volt. A szempont, ami alapján különbözött az AS és az ES, természetesen az volt, hogy az előfizetés különböző szolgáltatásokat és hardvertámogatást nyújtott. Például az ES csak olyan rendszereket támogatott, melyek két processzorfoglalattal rendelkeztek, míg az AS korlátlan méretű rendszereket, illetve további architektúrákat is támogatott, mint például az IBM POWER. Ez az egyszerű megkülönböztetés lehetővé tette a Red Hat számára, hogy különböző árazást nyújtson, melyek megfelelőek voltak azon szerverek számára, ahol Red Hat Enterprise Linux futott. Habár nem mindig tűnik úgy, de a nagy szerverek esetén a fejlesztés, integráció, tesztelés és szolgáltatás folyamatához sokkal több fejlesztői és támogatási munka kapcsolódik, így az AS-ES árában történő megkülönböztetés helytálló volt.
A Red Hat Enterprise Linux 5-tel azonban a Red Hat egy új irányt vett. Míg az AS-ES megkülönböztetés jól működött és a meglévő ügyfelek is jól értették, gyakran nehéz volt az új partnereknek, értékesítőknek és ügyfeleknek megmagyarázni. A Red Hat a Red Hat Enterprise Linux új piacokra való gyors terjeszkedésével ezt a nehézséget próbálta kiküszöbölni. Ezek az új ügyfelek lesznek a fő új alkalmazók: mindazon Unix és Windows ügyfelek milliói, akik nem tartoznak az “felfedezők” közé, de készen állnak a Red Hat Enterprise Linux alkalmazására. A Red Hat rájött arra, hogy olyan különbségtételi modellre van szüksége, ami hibátlanul működik. A vállalat legkevésébé sem akarja azt, hogy egy a Red Hat Enterprise Linuxra való váltást tervező Microsoft ügyfél összezavarodjon a nem teljesen világos termékszegmentáció miatt.
Így az AS és ES helyett Red Hat Enterprise Linuxról, valamint Red Hat Enterprise Advanced Platformról beszélhetünk. Ez a változás azonban sokkal több, mint egy egyszerű névváltozás. A Red Hat célja az, hogy az Advanced Platformot egy fő választási céllá, illetve egy könnyen érthető és átfogó termékké tegye.
Fontos megjegyezni, hogy míg az AS és ES technikailag megfeleltek egymásnak, a Red Hat Enterprise Linuxra és a Red Hat Advanced Platformra ez nem jellemző. Mindkét variáció persze ugyanarra az alaptechnológiára épül. Egy független szoftvergyártó Red Hat Enterprise Linux termékre történő tanúsítása automatikusan kiterjed az Advanced Platformra is. Ugyanakkor az Advanced Platform további, nagyon fontos technológiákat is tartalmaz.
Az Advanced Platform minden Red Hat storage és klaszterezési funkcionalitást tartalmaz, amivel a virtualizált storage és magas rendelkezésreállású konfigurációk alkalmazását teszi lehetővé, mindezt a korábbi AS termék áráért, ami jelentős költségcsökkentést jelent.
Visszatérve arra a célra, hogy a Red Hat a fő piac igényeit szeretné kielégíteni, a vállalat biztos abban, hogy az Advanced Platformmal ezt el tudja érni. Az Advanced Platformmal az ügyfelek, akár új, akár régi Linux felhasználókról van szó, egy mindent magában foglalaló megoldást alkalmaznak, ami szerver és storage virtualizációt, illetve magas rendelkezésreállást nyújt. Az Advanced Platform például a következő technológiákat tartalmazza: több rendszer logikai kötetkezelése és fájlrendszere, klaszter failover, multi-path I/O, elosztott lock menedzsment, több rendszerre kiterjedő menedzsment-eszközök stb. Emellett annak is kiküszöböli a szükségességét, hogy egy ezzel egyenértékű megoldást saját magunk építsünk össze egyéb termékek kombinálásával.
Míg számos, technológiához értő ügyfél továbbra is egyéb termékeket használ operációs rendszer infrastruktúrájának különböző rétegein (és a Red Hat ennek lehetővé tetéle érdekében szorosan együttműködik a független szoftvergyártó partnerekkel), az Advanced Platform egyben mindent tartalmaz, ami nagyban leegyszerűsíti a legtöbb ügyfél munkáját.
Az Advanced Platform minden standard architektúrát támogat (32 és 64 bit x86, Itanium, POWER) és minden méretű szerver számára megfelelő. A virtualizációs funkcionalitás korlátlan számú virtuális gépet támogat, amit csak a hardver kapacitása limitál, emellett a rendszerek közötti futás közbeni (live) migrációt is támogatja. A klaszterezési funkcionalitás több száz tagrendszerrel rendelkező konfigurációt támogat.
A Red Hat az alap Red Hat Enterprise Linux termékről sem feledkezett meg. A Red Hat Enterprise Linux az eredeti ES variáció megfelelője és természetesen minden Red Hat Enterprise Linux 5 jellemzőt tartalmaz, mint például a szerver virtualizáció egészen négy vendég operációs rendszerig. A szolgáltatás oldalán pedig most már itt is adott a Premium 24×7 előfizetés és az IBM POWER rendszerek támogatása (korábban ezek csak AS előfizetéssel voltak elérhetők). A két processzor limit megmaradt a korábban említett okok miatt.
A régebbi ügyfelek számára, akik a Red Hat Enterprise Linux 5-re korábbi verziókról térnek rá, a váltás nagyon gördülékenyen megy. A Red Hat Enterprise Linux előfizetés lehetővé teszi az ügyfelek számára, hogy az új verziót bármikor letöltsék, további költségek nélkül. Amikor az előfizetés elévül, a Red Hat az ES-ről az alap Red Hat Enterprise Linux termékre és az AS-ről az Advanced Platformra közvetlenül át lehet térni. Az árak, és ahol csak lehetséges, a cikkszámok sem változtak.
Összegzésképpen, a Red Hat úgy látja, hogy a Red Hat Enterprise Linux Advanced Platform teljessége minden piac, ügyfél és alkalmazás számára vonzónak bizonyul. Ezalatt az alap Red Hat Enterprise Linux termék ideális megoldás marad a kisebb rendszerek számára, általában kisebb feladatokra. Néhány nagyobb környezet esetén, ahol szerverszám-növekedés jön szóba (scale-out), és melyek például két processzor-foglalatos blade szerveren alapulnak, szintén használható az alap Red Hat Enterprise Linux, azonban a Red Hat Enterprise Linux Advanced Platform osztott storage tulajdonságai szintén nagyon hasznosak ezekben a konfigurációkban.