Ha Ön is érdeklődik a feltörekvő virtualizációs technológia iránt, érdemes részletesebben is megismerkednie néhány ötlettel, melyek a technológia további kihasználási lehetőségeivel kapcsolatban adnak tippeket. Ha a virtualizáció még nem keltette fel érdeklődését, épp itt az ideje, hogy megismerkedjen vele.
A virtualizáció a rugalmasság növeléséhez és költségcsökkentéshez nyújt eszközöket, melyek minden vállalatnál és IT szervezetnél fontos szerepet játszanak. A virtualizációs megoldások egyre elérhetőbbé és funkciókban gazdagabbá válnak.
Mivel a virtualizáció a szervezetünk számára több területen is jelentős előnyöket nyújthat, pilot projekteket kell létrehoznunk, illetve a szakértelmet fejlesztenünk, valamint a virtualizációs technológiát minél hamarabb alkalmazni a munkánk során.
A virtualizáció szerepe az innovációban
Lényegében a virtualizáció a rugalmasságot növeli azáltal, hogy elválasztja az operációs rendszert, a szolgáltatásokat, illetve a rendszer által támogatott alkalmazásokat egy adott fizikai hardver platformtól. Ez lehetővé teszi, hogy egy megosztott hardverplatformon több virtuális környezetet hozzunk létre.
A szervezetek az innováció során azt tapasztalják, hogy ha további hardverek telepítése nélkül tudnak új rendszereket és szolgáltatásokat létrehozni, (és gyorsan használaton kívülre tudják helyezni azokat a rendszereket és szolgáltatásokat, melyekre már nincs szükség) ez jelentős mértékben elősegítheti az innovációt.
A lehetséges megközelítések közé tartozik a fejlesztéshez kapcsolódó rendszerek gyors telepítése az egyedi igényeket kielégítő szoftverek létrehozásához, a tesztkörnyezetek gyors telepítésének képessége, alternatív szoftvermegoldások létesítése és azok összehasonlítása nagyobb hardverbefektetés nélkül, a prototípusok gyors létrehozásának, illetve a környezetek gyors fejlesztésének támogatása, valamint igény szerint az új élesüzemű szolgáltatások gyors létrehozásának képessége.
Ezek a környezetek létrehozhatók belsőleg, vagy külsőleg is létesíthetők, erre jó példa az Amazon EC2 ajánlata. Mivel új virtuális környezetet alacsony költséggel létrehozhatunk, illetve használhatjuk a már meglévő hardvert, így az innováció minimális befektetéssel elősegíthető és felgyorsítható.
A virtualizáció az innováció támogatásában a virtuális környezetek használatán keresztül is kiemelkedhet oktatási és tanulási célokra. Ezek a szolgáltatások ideális alkalmazások a virtualizációs technológia számára. Az oktatás során a diákok ismert, szabványos rendszerkörnyezetet használnak. Az oktatás elkülöníthető az élesüzemű hálózattól. A tanulók egyedülálló szoftverkörnyezeteket hozhatnak létre a hardvererőforrások kizárólagos használatának igénye nélkül.
Ahogy a virtuális környezetek jellemzőkben egyre gazdagabbakká válnak, valószínű, hogy a felhasználók igényeire szabott, hordozható környezetek létrehozását lehetővé tevő virtualizácó terjedésének is tanúi lehetünk majd. Ezek a környezetek attól függetlenül, hogy hol van a felhasználó, dinamikusan mozgathatók egy elérhető vagy helyi futtató környezetre. A felhasználó virtuális környezetei a hálózaton tárolhatók, vagy pedig memóriaeszközön hordozhatók.
Ehhez kapcsolódik az Appliance Operating System, egy alkalmazáscsomag-orientált operációs rendszer fogalma is, melyet virtuális környezeten való futtatásra terveztek. A csomag-megközelítés alacsonyabb fejlesztési és támogatási költségeket eredményezhet, valamint biztosítja, hogy az alkalmazás egy ismert, biztonságos környezetben fut. Az Appliance Operating System megoldás előnyöket nyújt mind az alkalmazásfejlesztőknek mind az alkalmazások felhasználóinak.
A virtualizációs technológia alkalmazásának módjai vállalatról vállalatra változnak. Ha a technológiát már több, fent említett területen alkalmazzuk, érdemes befektetnünk egy olyan megoldásba, mely gyorsan fejleszthető. Ha még nem alkalmazzuk a virtualizációt, érdemes a virtualizációval kapcsolatos ismeretek megszerzésével kezdenünk, azután pedig elmozdulhatunk az alkalmazások fejlesztése és tesztelése irányába. Azoknak a vállalatoknak, melyek a virtualizáció területén szélesebbkörű ismeretekkel rendelkeznek, érdemes elgondolkodniuk hordozható virtuális környezetek vagy alkalmazás-készülékek (application appliance) implementálásán.
A virtuálizáció szerepe a költségcsökkentésben
A virtualizáció a költségcsökkentés eszközeként is alkalmazható. Nyilvánvaló annak az előnye, ha a szervereket hatékonyabb hardverplatformok kisebb készletébe konszolidáljuk, melyek a virtuális környezetek gyűjteményét futtatják. A hardverek számának csökkentésével, illetve a ki nem használt kapacitás csökkentésével nem csak a költségek csökkenthetők, hanem az alkalmazások teljesítménye is növelhető, mivel a virtuális vendégrendszerek jobb hardveren futnak.
További előnyöket nyújt, ha a hardverkapacitást a rendszer egységét meg nem bontva tudjuk növelni, illetve ha a munkaterheléseket a rendelkezésre álló erőforrásokhoz tudjuk mozgatni.
A szervezet igényeitől függően az is lehetséges, hogy rendszerleállás utáni helyreállítás (disaster recovery) során virtuális környezetet hozzunk létre. A virtualizáció bevezetése jelentős mértékben lecsökkentheti annak az igényét is, hogy a megegyező hardver-környezeteket replikáljuk, valamint lehetővé teheti a helyreállítási forgatókönyvek tesztelését alacsonyabb költségek mellett.
A virtualizáció kitűnő megoldást nyújt a csúcsterhelések vagy időszakos terhelések problémájára. Ha a szervezet működése során további munkaterhelések lépnek fel, az erőforrásokat dinamikus módon allokálhatjuk azokhoz az alkalmazásokhoz, melyek a legnagyobb terhelésnek vannak kitéve. Ha csúcsterheléseket szolgálunk ki a szervezeten belül, igény szerint kívülről vásárolhatunk kapacitást, és hatékonyan implementálhatjuk a virtualizációs technológia használatával.
A szerverkonszolidáció által eredményezett költségmegtakarítások nagyon vonzóak lehetnek. Ha még nem használjuk a virtualizációt erre a célra, itt az ideje elkezdenünk. Ahogy nagyobb virtualizációs tapasztalatra teszünk szert, fedezzük fel a munkaterhelések megosztásának, illetve a virtualizált, helyreállítási környezetek (disaster recovery) előnyeit.
A virtualizáció mint szabványos megoldás
A vállalat egyedi igényeitől függetlenül, a virtualizációt a rendszer és alkalmazási portfólió részeként kell vizsgálnunk, mivel valószínű, hogy a technológia még inkább elterjed majd. Elvárjuk az operációsrendszer-gyártóktól, hogy a virtualizációt szabványos komponenseként termékükbe foglalják, a hardvergyártóktól, hogy virtuális jellemzőket építsenek platformjaikba, a virtualizációs termékek gyártóitól pedig, hogy szélesebbkörű ajánlatokat hozzanak létre.
Ha eddig nem terveztük, hogy a virtualizációt megoldási architektúránk részéve tesszük, eljött az idő arra, hogy létrehozzunk egy pilot projektet, allokáljuk a ki nem használt hardver platformjainkat, és ezzel a rugalmas és költséghatékony technológiával kapcsolatban szakértelmet fejlesszünk ki. Ezek után kiterjeszthetjük a célarchitektúránkat úgy, hogy belefoglaljuk a virtuális megoldásokat. Habár a meglévő szolgáltatások virtualizálása jelentős előnyöket nyújt, az új alkalmazások fejlesztése már integrált virtualizációs stratégiával további előnyöket nyújthat mind a kezelhetőség mind a rendelkezésre állás terén.