Megjelent a Red Hat Enterprise Linux 5 második frissítése. Mint a kisebb megjelenések esetén is, az 5.2-es verzió a hibajavítások, frissített hardver támogatási funkcionalitás, minőségi továbbfejlesztések széles körét, valamint új szoftverjellemzők készletét nyújtja.
Ezek az új jellemzők a közösségi nyílt forráskódú projektek legújabb eredményei alapján lettek visszaportolva az Enterprise Linux 5 kódalapjába.
Az Enterprise Linux 5.2 kiemelt jellemzői
A Red Hat Enterprise Linux 5.2 bővítései leginkább hat fő területre összpontolsulnak, melyek a következők:
- Virtualizáció
- Laptop és asztali számítógépek támogatásának továbbfejlesztése
- Titkosítás és biztonság
- Klaszter és storage bővítések
- Hálózatkezelés és IPv6 megfelelőség
Fejlesztések a virtualizáció területén
Az 5.2-es verzió továbbfejlesztett virtualizációs támogatást nyújt a nagyobb rendszerkonfigurációk számára, mely magában foglalja a kibővített virtualizációs támogatást a NUMA-alapú architektúrák számára. Emellett a fizikai processzor támogatás rendszerenkénti 64 processzorra, a memória-támogatás pedig rendszerenkénti 512 GB-ra nőtt. Ezek lehetővé teszik az ügyfelek számára a nagyméretű konszolidációk implementálását. A nagyobb méretezhetőség mellett további fejlődést jelent, hogy a hálózati interfészek száma nincs vendégenkénti három interfészre korlátozva.
A Libvirt, mely az alkalmazott hipervizor technológiától független, nyílt forráskódú virtualizáció-menedzsment tényleges szabványalapjává vált, és melyet eredetileg a Red Hat fejlesztett, továbbra is gyorsan fejlődik, és jelentős fejlesztések jellemzik az 5.2-es verzióban.
Emellett szintén bekerült az 5.2-es verzióba a közösség által fejlesztett rendszermagból a CPU frekvencia szabályozási funkcionalitás is a virtualizációs rendszermagok számára. Ez csökkent energiafogyasztást és továbbfejlesztett virtualizációs teljesítményt, illetve stabilitást nyújt.
Az Enterprise Linux 5.2 megjelenése előtt a Red Hat olyan új, virtualizáció-képes, para-virtualizált (PV) eszközmeghajtókat nyújtott, melyeket a Red Hat Enterprise Linux 5.1-et vagy egy későbbi gazdarendszert futtató, teljesen virtualizált (fully virtualized) Red Hat Enterprise Linux vendégrendszer-példányok használhatnak. A teljesen virtualizált vendégrendszerek esetén, melyek az új para-virtualizált eszközmeghajtókat használják, jelentős I/O teljesítményi növekedést tapasztalhatunk. A para-virtualizált meghajtók x86 és x86-64 RHEL 3u9, 4.6, valamint 5.1 vendégrendszerek és későbbi verziók számára érhetők el.
Bővítések a laptopok és desktop terén
A dektoppal kapcsolatban a legnagyobb változást a legfontosabb desktop-alkalmazások átfogó frissítése képviseli. Ezek a frissített alkalmazások a következők:
- Evolution 2.12.3
- Firefox 3
- OpenOffice 2.3.0
- Thunderbird 2.0
Emellett a Red Hat jelentős mértékben fejlesztette a laptop támogatást, mely a felfüggeszt-hibernál-felébreszt javítások formájában nyilvánul meg. Ezek a fejlesztések lehetővé teszik a Red Hat számára, hogy több laptop rendszert minősítsen.
Emellett számos grafikai meghajtó frissítésére is sor került, erre példa a desktopokon és laptopokon széles körben alkalmazott „intel” grafikai meghajtójának beemelése a közösségi projektből.
Titkosítás és biztonsági bővítések
A titkosítás és a biztonság szempontjából új aszinkron rendszermag-szintű titkosítóhardver-eszközkezelőket vezettek be az aktuális Linux rendszermagba, melyek most már az 5.2-es Enterprise Linux részét is képezik. Ez azt teszi lehetővé, hogy kriptografikus hardvereszközöket használjunk a rendszermag-szintű kriptohardver-eszközökhöz, csakúgy, mint a lemeztitkosítás és az IPSec.
Annak érdekében, hogy az operációs rendszer megfeleljen az egyre szigorúbb vállalati és kormányzati biztonsági szabványoknak, SHA-256 és SHA-512 jelszótitkosítási támogatás, valamint RFC4303-nak megfelelő audit-támogatás is a részévé vált.
Az rsyslog új és fejlettebb naplózással bővült, mely a különböző naplózási háttérrendszereket, valamint a futás közbeni elemzési felületeket és a TCP kapcsolatokat is támogatja.
Klaszter és storage fejlesztések
A Red Hat Enterprise Linux 5 Advanced Platform részét képező Red Hat Cluster Suite most már erőforrás esemény szkript nyelvvel (Resource Event Scripting Language) is rendelkezik, mely lehetővé teszi a kifinomult alkalmazás-failovert. A Cluster Suite emellett az SCSI-3 reservation-alapú lehatárolást (fencing) is támogatja az aktív/aktív és az aktív/passzív DM/MPIO (multipathing) számára. Ez a támogatás a klaszterekben használható tárolóeszközök körét szélesíti.
A továbbfejlesztett iSCSI támogatás lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy lemez nélküli rendszereket hozzanak létre iSCSI szerveren lévő gyökérkötettel, ez pedig egy általános követelmény a magas sűrűségű Blade környezetekben.
Hálózatok és IPv6 támogatás
A Red Hat fejlesztői a hálózatokkal kapcsolatban az általános IPv6 megfelelőséget és az SNMP IPv6 támogatást is továbbfejlesztették, mégpedig olyan mértékben, hogy a Red Hat Enterprise Linux vezető pozícióba került az IPv6 támogatásában. Emellett az Enterprise Linux 5.2 része lett az OpenSwan csomag is, melyen keresztül az operációs rendszer támogatja az IKE 2-t az IPv6-alapú IPSec támogatáshoz. A DHCP 6-os verziójának kliens- és szerveroldala is frissült.
Az NFS most már kliensoldalon is támogatja a 64 bites inode-oket. Emellett az Infinibandet és az RDMA-t lehetővé tevő OFED stack az 1.3-as verzióra frissült.