A készülékek (appliance) egy új fajtája van kialakulóban. Csakúgy, mint a konyhai eszközök esetén, a cél itt is az, hogy csatlakoztatás után már használhassuk is őket, és ne kelljen órákat tölteni a telepítésükkel, konfigurálásukkal, finomhangolásukkal, illetve karbantartásukkal. Ezek a készülékek szoftverek használatával jöttek létre.
Szoftverkészülékek
A szoftverkészülékek témája manapság rendkívül felkapott. Sokan a technológiai iparág jelentős irányvonalának tekintik őket. A trend élén álló Red Hat nemrég bejelentette az Appliance Operating System megjelenését, mely a bizonyított Red Hat Enterprise Linuxra (RHEL) és virtualizációs támogatásra épül. Az új operációs rendszer azt ígéri, hogy csökkennek az élesüzemben használt szoftverkészülékek alkalmazásával és karbantartásával kapcsolatos erőfeszítések.
Egy további előny, hogy a szoftvergyártónk nem csupán a saját csomagjának frissítésért, hanem az alkalmazás teljes működési környezetéért is felelősséget vállalhat, amivel az informatikai alkalmazottakra nehezedő terhek csökkennek. A jövőben megvalósítható lesz ezeknek a szabványos készülékeknek gépek közötti, használat közbeni mozgatása is, sőt még az is, hogy „felhő típusú” számítási környezetre mozgassuk őket az interneten, amin keresztül igény szerinti kapacitást, valamint helyreállítási képességet nyújtunk.
A számítógépes készülékek fejlődése
A korábbi számítógépes készülékek, mint például az útválasztók (router), szokványos chipkészleteket, hardvereket, valamint tulajdonosi operációs rendszereket foglaltak magukban. További példaként említhetők meg az olyan alkalmazások, melyeket hardverekkel és szoftverekkel együtt, csomagban, zárt konfigurációban értékesítettek. Ilyenek a tűzfalak, fájlszerverek, e-mail szűrők és kereső-eszközök.
A virtuális készülék (virtual appliance) ezt egy lépéssel továbbfejleszti úgy, hogy az operációs rendszert az alkalmazásokkal, illetve más szolgáltatásokkal együtt, egy csomagban teszi elérhetővé. A virtualizációs technológia lehetővé teszi, hogy a csomag többféle platformon is fusson, melyek támogatják a virtuális gépeket, illetve azt is lehetővé válik, hogy a hardvert más készülékekkel megosszák.
A Red Hat implementációja
A Red Hat a független szoftvergyártók számára szoftverfejlesztési készletet, illetve Appliance Operating Systemet nyújt majd, amivel lehetővé teszi számukra, hogy az alkalmazásaikat, a köztesréteget és az operációs rendszert egyetlen egységként, rendszerképmás (system image) formájában konfigurálják. Ez a képmás virtuális kliensként több virtualizált környezetben végrehajtható, beleértve azokat, melyeket a Red Hat nyújt, illetve egyéb gyártókét, mint például VMware, Amazon (EC2), Microsoft Viridian (amikor elérhető), valamint SUN.
Mivel a fejlesztői készlet RHEL alapú, a tanúsított alkalmazások az Appliance Operating Systemen változatlan formában futnak majd. Az alkalmazások és a rendszer frissítése együtt végrehajtható, nem pedig újbóli fejlesztés, újratelepítés, vagy komplex verziófrissítés formájában. További előnyöket jelentenek a független szoftvergyártók számára a csökkentett fejlesztői és támogatási költségek, melyeket ügyfeleiknek továbbíthatnak.
Jövőbeli alkalmazások
A készülék operációs rendszerek nagyszerű előnyöket ígérnek azokban a környezetekben, melyekben fontos a stabilitás, alacsony szolgáltatási költségekre van szükség, és az alkalmazások nem változnak gyors ütemben. Erre egy példa egy kis üzlet vagy egy válallat helyi irodája. A használt készülékek, tűzfalak, útválasztók, fájlszerverek, biztonsági másolat (backup) szoftverek és nyomkövetési csomagok egyetlen hardver platformot tudnak megosztani. Minden alkalmazásból és saját virtuális gépéből egységet hozhatunk létre, amit helyettesítési stratégia segítségével szolgáltathatunk, illetve tarthatunk karban, ahelyett, hogy a helyi szerveren újbóli integrációt hajtanánk végre.
Ez a megközelítés lehetővé teszi a különböző ütemezésű rendszerfrissítések időzítését, és korlátot szab az integrációs tesztelés követelményeinek. Azt is lehetővé teszi, hogy a különböző alkalmazások az operációs rendszer különböző verzióit vagy frissítéseit használják anélkül, hogy ez problémát okozna. Az egységbefoglalás, melyet a virtuális hipervisor nyújt, még azt is lehetővé teszi majd, hogy a szerveren különböző operációs rendszerek kapjanak helyet: a Linux operációs rendszer és alkalmazások könnyen együtt tudnak létezni a Windows operációs rendszerrel és alkalmazásokkal.
Az informatikai vezetők következő lépései
Ha Ön egy kis- vagy középvállalkozás informatikai vezetője, kérdezze meg szoftvergyártóit, hogy alkalmazásaikkal kapcsolatban készülékstratégia bevezetését fontolgatják-e. A szoftverkészülékek használata mind az alkalmazások használatát mind a folyamatos támogatást egyszerűbbé teszi. Gondolkodjunk el azon, hogy a virtuális készülékek hogyan egyszerűsíthetnék azokat a működési problémákat, melyekkel szembe kell néznünk.
Gondoljuk meg, hogy a készülékek hogyan teszik lehetővé a hozzáférést az olyan alkalmazásokhoz, melyek nem érhetők el a jelenleg használt operációs rendszerünkön, illetve a készülékek hogyan teszik lehetővé az olyan alkalmazások életciklusának meghosszabbítását, melyek támogatása az adott hardveren nemsokára lejár.
A nagyobb vállalatok informatikai vezetői fontos, hogy megkérdezzék rendszermérnökeiket és szoftverfejlesztőiket ugyanezekről a kérdésekről. Gondolkodjunk el azon, hogy melyik házon belül fejlesztett és alkalmazott alkalmazás nyerné a legtöbbet a készülékstratégiából.