Bízvást gondolhatjuk, nem mindenki számára egyértelmű, mit is tartalmaz az 1479/2011. (XII. 23.) számú kormányhatározat, pedig a benne foglaltaknak igen komoly kihatása lehet a jövőre nézve. Már a címe is pozitív kicsengésű: „az egyes közigazgatási szervek által használt elektronikus dokumentumok formátumáról és a nyílt forráskódú irodai szoftverek használatáról”.
Egészen leegyszerűsítve a rendelet tartalmát, azt jelzi, hogy közigazgatásban megjelennek mind a nyílt forráskódú irodai alkalmazások, mint amilyen a LibreOffice, illetve az OpenOffice.org, mind pedig az ezek által használt dokumentumformátum, az ODF. Ennek a döntésnek köszönhetően még egy darabka kenderkötél hullhat le a felhasználók kezéről a tulajdonosi szoftverek felhasználását kényszerítő béklyóból, azaz nem szükségszerű méregdrága alkalmazásokkal megoldani azt, amire már van szabadon elérhető megoldás.
Vezető nyílt forráskódú megoldásszállító vállalatként természetesen maximálisan támogatjuk a kezdeményezést. Hatalmas lépésnek tartjuk a nyílt formátumról és szoftverekről szóló kormányhatározat megszületését, mivel évtizedes problémát kezel. A dokumentumpublikáció és -csere ma már a mindennapjaink alapvető és nélkülözhetetlen feladata, nem elfogadható, ha formátumkorlátokba ütközzünk ezen a területen. Képzeljük el, mi történne, ha 2012-ben nem lenne egységes KRESZ és a gépkocsikban különböző helyen lenne a fék, a gáz és az indexkar! Vélhetően nem lenne túl egyszerű, hogy amennyiben egy másik autóba ülünk át, az eltérések miatt újra és újra meg kellene szereznünk a jogosítványt. A piac kezdeti fázisában ez talán nem kritikus, de ha már mindenki ettől függ – márpedig a dokumentumkezelés esetében ez a helyzet -, akkor csak nyílt szabványokkal mehetünk tovább. Itt ugyanis nem egy adott operációs rendszer vagy alkalmazás használata a cél, ezek csak eszközök. A lényeg, hogy a felhasználónak, legyen ez magánszemély, intézmény, vagy akár az állam, legyen lehetősége szabadon dönteni.
A jelen kormányhatározat csak a kezdet, fontos, hogy ezt a döntést egy változáskezelési projektként azonosítsuk és képesek legyünk élni az ebben rejlő lehetőségekkel. Miként számos cég, az ULX is rengeteget tesz azért, hogy az ilyesfajta átállások a lehető legkönnyebben menjenek végbe. A köz- és felsőoktatás területén az OpenEDU program innovatív megoldásaival járulunk hozzá ahhoz, hogy minél többen megismerjék és megtanulják a felhasználható eszközöket, míg a közigazgatás területén elsősorban a folyamatos, hatékony munkát igyekszünk segíteni. A nyílt forráskódú, ODF formátumot használó LibreOffice-t és OpenOffice.org-ot olyan teljesértékű irodai informatikai környezetbe illesztjük bele, amelyben a dokumentumok kezelése a Microsoft környezetben megszokott módon mehet végbe, minimálisra csökkentve a felhasználókra váró tanulási folyamatot, elősegítve ezzel a minél zökkenőmentesebb átállást.