DO188 tanfolyam (3 nap)
Miről szól?
A tanfolyam bevezeti a hallgatót a konténerek világába, megismerteti őket azzal, hogy hogyan hozhatnak létre, futtathatnak és menedzselhetnek konténereket Podman és Red Hat OpenShift technológia használatával. A képzés gyakorlati példákon keresztül segíti a konténerizált alkalmazások fejlesztéséhez szükséges alapvető tudás elsajátítását. A tanfolyamon megszerzett ismereteket a későbbiekben a hallgatók valamennyi OpenShift környezetben hasznosan tudják alkalmazni, legyen szó helyben vagy felhőben futtatott OpenShift platformokról. A tanfolyam a Red Hat Enterprise Linux 9-es verziójára, az azon működő 4.4-es verziójú Podmanre és az OpenShift Container Platform 4.14-es kiadására épül, mind az elméleti háttér megismerése, mind a gyakorlati feladatok kapcsán ezen szoftververziókkal találkoznak a hallgatók.
Kinek ajánljuk ezt a tanfolyamot?
A tanfolyamot elsősorban olyan rendszer-adminisztrátorok, platformüzemeltetők és operatív rendszermérnökök (SRE-k) számára ajánljuk, akik számára még újdonság a konténerizáció és a konténerek világa, azonban szeretnének azzal megismerkedni. Fontos, hogy azon hallgatók számára, akik az OpenShift klaszterek menedzselése és arra konténerizált alkalmazások telepítése iránt érdeklődnek a DO180 – Red Hat OpenShift adminisztráció I.: élesüzemű klaszter üzemeltetése tanfolyamunkat javasoljuk!
A tanfolyam megkezdésének feltétele:
A képzés nincs iskolai végzettséghez kötve, de a tanfolyamon való részvételhez erősen ajánlott, hogy a jelentkező alapszinten rendelkezzen Linux ismeretekkel, legyen képes a linux parancssor (terminál, shell) használatára. Ugyancsak hasznos, ha a hallgató tisztában van a webes alkalmazások felépítésével és ismeri az azokhoz kapcsolódó legfontosabb technológiákat.
A tanfolyam tervezett tematikája
- Bevezetés a konténerizációba, a technológia áttekintése – Hogyan könnyítik meg a konténerek az alkalmazások fejlesztését
- Podman alapok – Konténerek menedzselése és futtatása podman használatával
- Konténer-image-ek – A konténer registry-k alapvető használata, konténer image-ek keresése a registry-ben és azon azok menedzsmentje a registryn keresztül
- Egyéni konténer-image-ek – Saját (egyéni) konténer-image-ek létrehozása konténerizált alkalmazások számára
- Az adatok perzisztálása – konténeres adatbázisok használata perzisztens adattárolással
- Konténerek hibakezelése – A konténer-naplók elemzése és a távoli debugger konfigurálása
- Több konténerből álló (multi-container) alkalmazások létrehozása a Compose használatával
- Konténerek orkesztrációja Kubernetes és OpenShift használatával