A Red Hat bejelentette a tavaly felvásárolt Ansible immár a vállalat égisze alatt fejlesztett 2.0-ás változatát. A szoftver új verziója olyan egyszerű, “ügynökmentes” ugyanakkor nagyteljesítényű IT automatizálási keretrendszert jelent, ami számos új képességgel rendelkezik, többek között továbbfejlesztett és növelt stabilitással, új automatizálási lehetőségekkel és többek között új, szélesebb körű integrációs támogatással a különféle szolgáltatók, magán- vagy nyilvános felhőmegoldások irányába. Ezen túlmenően az új verzióval együtt az Ansible szerepe jelentősen megerősödik a Microsoft Windows környezetek és a hálózatmenedzsment megoldások területén is.
Az Ansible tervezésénél az egyik legfontosabb szempont, hogy az IT szervezetek fejlesztői és operátorai gyorsan legyenek képesek megismerni illetve telepíteni a szoftvert és az biztosítsa számukra azt a hatalmat, amivel a rutinfeladatok automatizálása mentén képesek lebontani a különböző IT szereplők, csapatok közötti határokat. Az Ansible 2.0 a kezdést sokkal egyerűbbé teszi mint bármikor a múltban, elsősorban a következő fejlesztések, javítások révén:
- A feladat blokkok a különféle feladatok és “nagykönyvek”, szabálykönyvek egyszerű fejlesztését segítik és lehetőséget biztosítanak a kivételkezelések és visszaállítási mechanizmusok integrálását;
- Az újradefiniált szabálykönyv-böngésző a hibák tisztább azonosítását és pontosabb megoldási javaslatokat biztosít;
- Az új végrehajtási módok a telepítési sebesség növelését szolgálják, akár sok, különböző gépet tartalmazó környezetek esetén is;
- A különféle szolgáltatásokra vonatkozó szabálykönyv információk (pl. csevegés, email stb.) az újonnan bevezetett pluginek segítségével még egyszerűbben konfigurálhatók.
Automatizálás a közösségi innováció által
Az Ansible legfrissebb, 2.0 változatának fejlesztésében, annak a GitHub-on lévő repository-ba való bedolgozásban több mint 2000 (önkéntes) hozzájáruló, közülük 200 új kontributor vett részt, ezáltal is megvalósítva, hogy az Ansible egy igen széles világméretű fejlesztői közösség eredménye legyen. Az igen széles közösség (a nagy számok törvénye szerint) egyben igen változatos környezeteket és felhasználói eseteket is jelent, amelyekre a termék tervezve és vizsgálva lett és ez végeredményben pozitív módon visszahat az igen változatos vállalati igények pontosabb kiszolgálására (is).
Az Ansible kódbázisának modularitása és a közreműködés egyszerűsége azt eredményezi, hogy az Ansible ideális választás napjaink IT infrastruktúráinak menedzselésére, emellett az IT igényeit igen gyorsan képes lefordítani a gyakorlat nyelvére és a különböző feltörekvő technológiák integrálására is kiváló. Az Ansible 2.0 közel 200 új modult tartalmaz, amelyekkel lefedi a magán, a nyilvános és a hibrid felhőkben futó konténer, hálózati vagy éppen Windows alapú technológiákat – felhatalmazva a felhasználókat a korábbiaknál sokkal magasabb fokú automatizmusok használatára.
Az új modulok közül a legérdekesebbek:
- Az OpenStack menedzsmentjére szolgáló teljesen új modulok;
- 30 új modul, amelyek az Amazon webszolgáltatások (AWS) támogatását javítják és / vagy terjesztik ki;
- Jelentősen kibővített konfigurációs és menedzsment modulok VMware környezetekhez;
- Kibővített támogatás Microsoft Windows környezetek támogatásához;
- Alapvető és lényegi fejlesztések a Docker modulok és a Docker connection plugin esetén;
- Továbbfejlesztett támogatás a hálózati automatizálási feladatok megoldásához.