A mai napon piacra került a Red Hat Enterprise Linux 6-os verziója. A Red Hat Enterprise Linux 6 a Red Hat történetének legátfogóbb Red Hat Enterprise Linux kiadása. Ebben a cikkben áttekintést nyújtunk kulcsfontosságú céljainkról, fejlesztési hozzáállásunkról és a termékjellemzőkről.
Mielőtt elmerülnénk a részletekben, kezdjük a fejlesztési modellel. Amikor egy nagyobb kiadás számára célokat fogalmazunk meg, a kreatív fejlesztési csapatunk technikai lehetőségekre vonatkozó inputját az ügyfeleink gyakorlati üzleti igényeivel együtt vesszük figyelembe. Széleskörű tapasztalatainkra építve azt is fel tudjuk mérni, hogy milyen irányba indulhatunk el az innováció terén a kollaboratív nyílt forráskódú közösséggel. Nem könnyű úgy egyensúlyozni, hogy hosszútávú, 10 éves életciklusra válogassunk ki technológiákat úgy, hogy felelősségteljesen tudjuk vállalni azt, hogy ezekhez mindvégig nyújtani tudjuk a megfelelő támogatást.
Találó analógia, ha úgy képzeljük el a nyílt forráskódú tájat, mint egy olyan különálló naprendszerekből és galaxisokból álló univerzumot, amelyek mindegyike nagyrészt önállóan forog és kering. Hasonlóképpen, a nyílt forráskódú projektek széles skálájának mindegyike nagyrészt önálló, hiszen nem jól integráltak és mindegyikük más életciklusban, és ezen belül is más fejlődési fokon található. Míg bizonyos projektek éppen stabil fázisukban vannak, mások éppen viharos innováción mennek keresztül. Mivel a Red Hat az egyik vezető ipari támogatója a nagyobb nyílt forráskódú Linux kezdeményezéseknek, ezért jó helyzetben vagyunk ahhoz, hogy az ügyfélközpontú innováció vezetői legyünk. A Red Hat rendelkezik az ahhoz szükséges tapasztalattal, hogy beazonosítsa a kész vállalati termék szintjét elért projekt-változatokat és hogy a hatalmas integrációs kihívásokat megszólítva hatékony vállalati kínálattá alakítsa azokat.
A fejlesztőcsapatunkat hatalmas büszkeséggel tölti el az a kiváltság, hogy a technológiai innováció mellett az ügyfeleink igényeit is ki tudjuk elégíteni. Ez a kiadás teljes életciklusára jóérzéssel tölt el minket, hiszen felépíthetjük, tesztelhetjük, megerősíthetjük, sőt még az arra vonatkozó következtetéseket is levonhatjuk, hogy a technológiai fejlődés következő lépése milyen irányban történik. A Red Hat kiváló helyzetben van ahhoz, hogy a Red Hat Enterprise Linux 6 teljes 10 éves életciklusára vonatkozóan tudja nyújtani a szükséges támogatást, hiszen ki tudna megfelelőbb támogatást nyújtani, mint az a csapat, amely a vonatkozó technológia kiépítését és integrációját vezeti? Számunkra nincs is annál nagyobb elismerés, mint amikor az ügyfeleink bevetik a kiadásainkat – hiszen ezzel mindannyian jól járunk.
Most pedig tekintsük át a Red Hat Enterprise Linux néhány reprezentatív jellemzőjét, így ugyanis jobban megérthetjük, hogy az előbb felvázolt elméletet hogyan ültetjük át a gyakorlatba. Mivel helyszűkében most nem mutathatjuk be teljes egészében a szó szerint több ezer fejlesztést tartalmazó Red Hat Enterprise Linux 6-ot, így csak a következő témákat érintjük:
- Skálázhatóság
- Adatközpont működési rugalmasság
- Megbízhatóság
- Nyíltság
Skálázhatóság
Azok a modern commodity számítógépek, amelyeket az elmúlt években vezettek be, megközelítik (memóriában, illetve processzorszámban) azt a szintet, amely korábban kizárólag a tulajdonosi high-end UNIX kínálat sajátja volt. A kínálatban szerepelnek például az idei év tavasza óta az 5U magas rackes rendszerek, melyekhez 64 bites processzor és 2TB memória jár.
A Red Hat Enterprise Linux egyik kulcsfontosságú célja, hogy hatékonyan kiaknázza a számítási erőforrásokat, nem csak a mai hardverek skálájának tekintetében, hanem a következő generációs hardverekre is felkészülve.
Ennek eredményeképpen a Red Hat Enterprise Linux 6 számos munkateher esetében a következő előrelépéseket éri el teljesítmény terén.
- Akár kétszeres javulás hálózati sebesség terén
- Akár kétszerestől ötszörösig terjedő javulás többfelhasználós fájlrendszer munkaterhek esetében
- Virtualizációs I/O fejlesztések, amelyek megnövelt konszolidációt tesznek lehetővé (vagyis több vendégrendszert hosztonként), míg ugyanakkor jelentősen csökkentik az I/O állandó költségeit a hagyományos, „csupasz” hardveres rendszerekhez képest. Ennek eredményeképpen a Red Hat Enterprise Linux 6 olyan virtualizációs alkalmazásplatform, amely jól megfelel a magas I/O igényű munkaterhek, például adatbázis-, levelezés- és fájl kiszolgálásra. Az ezekhez a virtualizációs skálázhatósági fejlesztésekhez hasonló jellemzők teszik lehetővé, hogy a Red Hat Enterprise Linux kiemelkedjen a mezőnyből, és az iparágban vezető teljesítményt nyújtson.
Adatközpont működési rugalmasság
A mai nagyobb számítógépeket többnyire nem csak egyetlen célra használják. Ehelyett a munkaterhek konszolidációja – akár hagyományos "csupasz” hardver, akár virtualizált vagy felhő alkalmazásokról van szó – szükségessé teszi mind a fizikai erőforrások, mind a biztonsági izoláció finomhangolt ellenőrzését. Ehhez kapcsolódóan úgy gondoljuk, hogy az integrált – KVM alapú – virtualizációs platform igazán ragyogó jellemzője a Red Hat Enterprise Linux 6-nak. Mivel a virtualizált vendégrendszerek alapvetően biztonságos folyamatokként kerülnek alkalmazásra, ez lehetővé teszi az újonnan fejlesztett általános Linux jellemzők számára is, hogy közvetlenül érvényesüljenek a virtualizációs környezetekben. Hála ennek a következetességnek, nincsen többé szükség arra, hogy mindenből két változat legyen elérhető (egyszer a hagyományos „csupasz” hardver, egyszer pedig a virtualizációs környezet számára). Következzen most néhány kulcsfontosságú példa ennek szemléltetésére:
- Kontrollcsoportok – lehetővé teszik a rendszeradminisztrátor számára, hogy ellenőrizze a fogyasztást – a hálózat és lemez I/O, a memóriafogyasztás és CPU felhasználás szempontjából. Érdekes esete ennek például, amikor policyt állítanak be arra vonatkozóan, hogy melyik virtuális vendégrendszernek legyen magasabb prioritása.
- Svirt – SELinux alapú virtualizációs biztonsági fejlesztések, amelyek lehetővé teszik az olyan policy-k felállítását, amelyek azt határozzák meg, hogy az egyes virtualizált vendégrendszerek milyen erőforrásokhoz, például fájlokhoz, hálózati portokhoz illetve alkalmazásokhoz férhetnek hozzá. Ennek eredményeképpen létrejön egy kétrétegű fékek és egyensúlyok rendszere: amennyiben egy egy- vagy többfelhasználós környezetben az egyik vendégrendszer vissza kívánna élni a virtualizációs réteg esetleges sérülékenységével, egy további policy megakadályozza, hogy hozzáférhessen más vendégrendszerek vagy a hosztoló platform erőforrásaihoz.
- Hatékonyabb informatika – az energiafogyasztás szempontjából a leghatékonyabb CPU az, amelyik áramtalanítva van – ezt különösen fontos figyelembe venni a nagyobb, tehát a 64 bites processzorok esetében. A Red Hat Enterprise Linux 6 egy új rendszerütemezőt kínál az alacsony szintű hardver topológia beható ismeretével, amely még nagyobb energiahatékonyságot tesz lehetővé. Kisebb terhelés alatt álló rendszer esetében a Red Hat Enterprise Linux 5-höz képest 25 %-os fogyasztáscsökkenést mértünk. Ez annak az eredménye, hogy a nem megfelelően kihasznált processzorokat (és más perifériákat) intelligens módon alacsony energiaállapotba helyeztük.
Megbízhatóság
A Red Hat Enterprise Linux 6 a megbízhatóság egy magasabb szintjét, illetve számos olyan megbízhatósághoz kapcsolódó jellemzőt hoz magával, amely a múltban csak a kifejezetten high-end szintű tulajdonosi termékekre volt jellemző. Ezek a fejlesztések a megbízhatóság magasabb szintjeit eredményezikszokványos működési jellemzők esetén is. Néhány példa erre:
- Hardver partnereinkkel való együttműködésünk még nagyobb ellenállóképességet eredményez és a hardver-meghibásodások fokozott izolációját teszi lehetővé. Így például a finomhangolt hibajelentés segítségével a hibás lapokat használhatatlanként jelöljük meg, hardver-alapú memóriát tükrözhetünk vele, vagy működésképtelen periferia izoláció esetében is bevethetjük.
- Hardver-alapú adat ellenőrzőösszeg-képzés integrációja tárolási szinten a még jobb végpontok közötti adatintegritás érdekében.
- Egy új, automatizált hibajelentési alkalmazás, amely meg tudja ragadni az alkalmazások és rendszerszolgáltatások összeomlásának állapotát és ezt az információt a helyszínen központilag aggregálja vagy pedig a Red Hat támogatásával automatikusan naplózza az incidenseket.
A megbízhatóság nem csak a jellemzőkre vonatkozik – de a fejlesztési élményünk szempontjából ennek központi szerepe van. Ez viszi az „E”-t (az enterprise-t, vagyis a vállalati minőséget) a Red Hat Enterprise Linuxba. A megbízhatóság más módokon is megjelenik:
- Hosszútávű támogatási horizont. Célunk, hogy olyan érett technológiákat integráljunk, amelyek esetében felelősségteljesen tudjuk vállalni, hogy a 10 éves életciklus során biztosan tudjuk azokat támogatni. Ugyanakkor nem ritka, hogy vetélytársaink olyan technológiákat dobnak piacra, amelyek kifejlesztésében a Red Hat is részt vett – de kizárólag olyan termékek esetében, amelyeknél mi úgy ítéltük meg, hogy az még nincsen piackész állapotban.
- Tesztelés / megerősítés. A Red Hat Enterprise Linux 6-ot az idei év tavaszán bocsátottuk piacra. A 6 hónapos béta időszak során a belső automatizált regressziós tesztmátrixunk (amely több mint tízévnyi terméktapasztalat járulékos eredménye), valamint külső hardver/szoftver partnereink és bizonyos, ebbe bevont ügyfelek folyamatosan tesztelik. A fejlesztői csapatunk számára a megbízhatóság áll az első helyen, a jellemzők fejlesztése csak ezután következik.
Nyíltság
A nyíltság olyan alapvető érték a Red Hat számára, ami több szinten is
megmutatkozik:
- Nyílt forráskódú kollaboratív fejlesztés – a Red Hat Enterprise Linuxnak jelentős befolyása van az informatika fejlődésére azzal, hogy a nyílt forráskódú közösségi fejlesztés potenciálját nem csak növeli, hanem arra erőteljesen épít is. Bár a Red Hat kiemelt hozzájáruló a nyílt forráskód terén, korántsem vagyunk egyedül. A hardver és szoftverpartnereink (akik közül többel is már több mint tíz éve működünk együtt sikeresen), a lelkes ügyfeleink, és más résztvevők együttműködése világszerte lehetővé tette, hogy a Linux felülmúlja minden más tulajdonosi UNIX vállalat képességeit. Röviden: egy ember (vagy cég) sem tud önmagában erősebb lenni, mint amikor másokéval egyesíti az erejét.
- Remek példa erre a Red Hat Enterprise Linux 6 világából a KVM-alapú virtualizáció skálázhatósága. Ennek kialakítása során szoros együttműködésben voltunk a komponens szolgáltatókkal valamint több periféria gyártóval is, annak érdekében, hogy optimalizáljuk a hardver I/O gyorsítókat. OEM-ekkel is együttműködtünk a nagy konfigurációk skálázhatósági jellemzőinek tesztelése és megerősítése érdekében.
- Egy másik kiemelkedő és nagyszabású példa a Red Hat Enterprise Linux 6-ban nyújtott kernel. Ez a kernel egy olyan alacsony szintű szoftver, amely (többek között) hardver erőforrásokat, biztonsági primitíveket és folyamatütemezéseket kontrollál. A Red Hat Enterprise Linux 6 kernel alapja az upstream 2.6.32 kernel (amelynek a Red Hatet általánosan is vezető hozzájárulójaként ismerik el). Hogy visszautaljunk eredeti példánkra, amely szerint a nyílt forráskód egymástól független objektumok galaxisa – a kernel ennek mintájára egy önálló világ. A kernel falain belül számos, a Red Hat vezényletével kifejlesztett vállalati szintű jellemző volt, amelyet nem integráltak a 2.6.32 alapú snapshot készítésének idején. Ezen jellemzők közül több viszont bekerült a Red Hat Enterprise Linux 6-ba, valamint azóta upstream is lett. Ennek eredményeképpen a Red Hat Enterprise Linux 6 a 2.6.32, valamint számos későbbi upstream jellemzőváltozat hibridje. Ilyen például számos KVM-alapú virtualizációs fejlesztés, biztonságmegerősítés és hardverfejlesztés a legfrissebb rendszerek számára. Ez is bizonyítja azt, hogy egy vezető Linux platform felépítése jóval többet jelent annál, mint hogy csupán upstream csomagokat gyűjtünk össze.
- Nyílt választás az ügyfelek számára – az évek során az informatikai iparágban sokan tapasztalhatták a tulajdonosi termékek gyártóinak lock-injét. A Red Hat Enterprise Linux segíti megszüntetni az interoperabilitás korlátait, növeli a működési rugalmasságot és megadja az ügyfelek számára a szabad választás lehetőségét. Ez a szabadság nem korlátozódik csupán a hardverre – mivel a Red Hat Enterprise Linux, a hardverminősítésen kívül a minősítéssel rendelkező szoftveralkalmazási partnerek széles ekorendszerével is rendelkezik. Ez a választási lehetőség és rugalmasság egy sor alkalmazási lehetőségre vonatkozik. Azáltal, hogy következetes alkalmazás bevetési platformot kínál – amely a hagyományos „csupasz” hardvertől a virtualizáción át a felhőkig terjed –, a Red Hat jó helyzetben van ahhoz, hogy még nagyobb rugalmasságot nyújtson, és segítsen az ügyfelek számára, hogy elkerüljék a lock-int.
- A Red Hat Enterprise Linux 6-hoz kapcsolódó másik példa a libvirt – ez egy olyan Red Hat kezdeményezés, amely magasszintű kezelőfelületet nyújt a virtualizáció számára. Ennek az absztrakciós rétegnek a célja, hogy megvédje az ügyfeleket a rendszerspecifikus hibáktól a konfiguráció és a menedzsment terén.
- Deltacloud – Mint ahogy a Red Hat katalizátorként támogatta a választási lehetőségek bővítését a hardverek terén, a felhő iparágban is több választási lehetőséggel szolgálunk. A Deltacloud olyan absztrakciós réteget nyújt, amelynek szerepe, hogy megvédje az ügyfeleket a felhő-szolgáltatók szintjén bekövetkező lock-in ellen.
Következtetések
A Red Hat majdnem egy évtizede van a piacon, és ennek során transzformatív szerepet töltött be az informatikai iparágban. Izgalmas élmény volt a Red Hat Enterprise Linux csapata számára, hogy hajtóereje lehetett az innovációnak. Az erőfeszítéseink, a partnereink együttműködése és az ügyfeleink élményei nyomán, a Red Hat Enterprise Linuxot a legnagyobb igényekkel rendelkező IT ügyfelek – például Fortune 500 vállalatok, Amazon és a Salesforce.com – ismerik el bizalmukkal és választanak minket. A Red Hat Enterprise Linux 6 folytatja a hosszú távú bevetésre alkalmas stabil platformok nyújtását, míg ugyanakkor fizikai rendszerek, virtualizációs és felhő környezetek számára kínál új technológiákat biztonságosan.
Az elmúlt három év során meghallgattuk ügyfeleinket és válaszként mind az ügyfeleinkkel mind hardver/ szoftver partnereinkkel együttműködve hoztuk el az iparág vezető Linux operációs platformjának következő generációját. Az eredmény: egy ellenállhatatlan új platform, amely skálázhatóságot, működési rugalmasságot, megbízhatóságot és nyíltságot biztosít.