A virtualizációs technológia témája nagyon népszerű lett az elmúlt években. Gyakran egymásnak ellentmondó állításokat hallhattunk róla: voltak, akik azt mondták, hogy megérett a központi alkalmazásra, voltak, akik szerint nem; voltak akik szerint drága, voltak, akik szerint épp az ellenkezője stb. A Red Hat Enterprise Linux 5 pár hónappal ezelőtti megjelenése nyomán a Red Hat a virtualizáció gyakorlatban megvalósuló alkalmazásába enged bepillantást, ami a virtualizációs technológia „divatja” mögötti tényleges jellemzőket fedi fel.
Összefoglaló
- Ügyfeleink elmondása alapján állíthatjuk, hogy gyorsan megtapasztalják, hogy a Red Hat Enterprise Linux virtualizáció, ami az alap termék része és további költségek nélkül érhető el, nagyon jól működik, emellett stabil, kiérlelt és könnyen kezelhető.
- A paravirtualizáció, ami Red Hat Enterprise Linux 4 és 5 vendégrendszerek számára érhető el, majdnem natív (bare-metal) teljesítményt nyújt. Így miért is ne használnánk mindenhol?
- A hardveres (full) virtualizáció teljesítménye alkalmazásfüggő, tehát körültekintéssel alkalmazandó. Azonban az év végére várható bővítések jelentős mértékben lecsökkentik a hardveres és a paravirtualizáció közötti különbséget, ami a Red Hat Enterprise Linuxot egy kiváló virtualizációs platformmá teszi minden Windows rendszer számára is, jobb storage virtualizációval és meghajtó támogatással, melyek így sokkal alacsonyabb áron érhetők el, mint a tulajdonosi virtualizációs termékekkel.
- A konszolidáció felszabadítja a rendszereket, melyek „szűz” Red Hat Enterprise Linux szerverekként újból alkalmazhatók, hogy azok a gyorsan növekvő IT követelményeket kielégítsék.
- A virtualizáció igazán izgalmas alkalmazási módjai azonban túlmutatnak a konszolidáción: a magas rendelkezésreállás, a működési rugalmasság, az erőforrásmenedzsment és a továbbfejlesztett fejlesztési környezet területén találhatók.
- A Red Hat Enterprise Linux Advanced Platform átfogó storage virtualizációs funkcionalitásának segítségével megszabadulhatunk a további, drága szoftverek megvásárlásának terhétől.
- A futás közbeni (live) migráció, mely szintén az alaptermék része, a rugalmasság kulcselemévé vált.
Részletek
Először is, nyilvánvaló, hogy a felhasználókra igen pozitív benyomást tett a paravirtualizáció teljesítménye és egyszerűsége. Úgy tűnik, hogy ez a virtualizáció alkalmazását a vártnál korábban és sokkal áthatóbb módon segíti majd elő. Alapvetően nincs olyan indok, ami a paravirtualizáció futtatását ellen szólna, mialatt viszont az általa nyújtott további rugalmasság egy triviális megoldássá teszi. A paravirtualizáció nemsokára alapértelmezett lesz bármely Red Hat Enterprise Linux 4 vagy 5 alkalmazás esetén.
Másodszor, a Red Hat Enterprise Linux 3 vagy egyéb operációs rendszerek esetén szükséges hardveres (full) virtualizáció teljesítménye az alkalmazással és az I/O környezettel változik, így minden alkalmazás során meg kell bizonyosodni a konkrétumokról. Mindazonáltal, a hardveres virtualizáció intenzív fejlesztése jelenleg is zajlik, melynek eredményei az 5.1-es verzióval lesznek elérhetők, ami a teljesítmény növekedését jelentős mértékben elősegíti majd.
Tisztán láthatjuk, hogy a virtualizáció minden IT alkalmazás során alapvető követelménnyé válik. Még élénk viták zajlanak azzal kapcsolatban, hogy hol működik a legjobban a technológia – az operációs rendszerben, vagy pedig egy különálló szoftver rétegen, illetve a processzorlapkán – de mindezektől függetlenül egyre inkább mindennapivá válik. A Red Hat üzleti modellje annak köszönheti virágzását, hogy képes a legújabb szoftver technológiákat mindennapivá tenni, így a Red Hat szerint a virtualizáció operációs rendszerbe való beépítésével a nyílt forráskódú modell más modellektől gyorsabban, a legjobb és legújabb megoldást fogja az ügyfeleknek nyújtani.
A Red Hat által létrehozott virtualizációs infrastruktúra funkcionalitás – csakúgy, mint az irányító libtárak (libvirt) és menedzsment eszközök (virt-manager) – is egyre szélesebb körben nyernek elfogadást. A libvirt a menedzsment-alkalmazások és az alapot képző virtualizációs technológia közötti szükséges izolációs szintet nyújtja. Az izoláció lehetővé teszi, hogy más virtualizációs technológiákat is gyorsan alkalmazzunk, például az olyan projekteket, mint a KVM vagy az Intel/AMD processzor bővítések, anélkül, hogy a magasabb szintű alkalmazásokat ez befolyásolná.
Azt is láthatjuk, hogy a virtualizáció gyakorlati alkalmazása során annak újabb és újabb felhasználási módjaira derül fény. Ennek az az egyik oka, hogy a virtualizáció a Red Hat Enterprise Linux 5 része, így azonnal, bármely szerveren, több módon felhasználható. Másrészről, a versenytársak tulajdonosi termékei drágák lehetnek, így nem költséghatékonyak sok lehetséges felhasználási modell esetén.
A legkézenfekvőbb felhasználási modell a konszolidáció, vagyis a terhelés több fizikai szerverről egy szerverre való átmozgatása. A konszolidáció nagyon népszerű a tulajdonosi virtualizációs piacon is, leginkább azért, mert a virtualizációs termék megvásárlásának igazolásához erre van szükség. Emellett, számos ügyfél nagyszámú könnyen terhelt Windows szerverrel rendelkezik, így értelme is van a konszolidáció alkalmazásának. A Red Hat Enterprise Linux hardveres virtualizációjának teljesítménynövekedésével a Red Hat nagy előretörésre számít ezen a piacon.
Ezalatt, a konszolidáció mértéke a Linux rendszereken alacsonyabbnak bizonyul a Windows rendszerekhez képest, mivel a Linux szerverekre nagy terheltség jellemző. Érdekes módon, a felszabadított szervereket Red Hat Enterprise Linux rendszerekként alkalmazzák újra, és új terheléseket futtatnak rajtuk. Az ilyen infrastruktúrával rendelkező ügyfelek azt tapasztalták, hogy az IT részlegük számára nem okoz nehézséget a rendszer megfelelő működtetése.
A konszolidáció egy klasszikus hátránya az, hogy ha a konszolidált szerver meghibásodik, akkor ez az összes virtuális gép működését befolyásolja. Így minden alkalmazás során szembe kell néznünk azzal a ténnyel, hogy ha a hatékonyságot választjuk, akkor ez kockázattal jár. A kockázat csökkentése többdimenziós, jó minőségű, megfelelő környezetben üzemeltett (pl. hűtött) hardverek használatával kezdődik. Ha a szoftveroldalt vesszük, a Red Hat széleskörű tapasztalattal rendelkezik olyan megoldások szállításában, melyek a megbízhatóság, a rendelkezésre állás magas szintjét biztonságos módon nyújtják. Az olyan termékek, mint a Red Hat Network és a Red Hat Command Center, a nagyméretű alkalmazást teszik egyszerűbbé. Valójában, ahogy egyre mindennapibbá válik a virtualizációs technológia, a menedzsment területén a versenyző megoldások autmatikusan különbözőséget fognak felmutatni.
A továbbfejlesztett erőforráskezelés egyre többször kerül említésre a virtualizáció legfőbb hasznaként. Ez azt jelenti, hogy lehetséges a processzorok és a memória futó virtuális gépekhez történő hozzáadása és eltávolítása, így a rendszer teljesítménye a terheléshez igazítható. A virtuális szerverek futás közbeni migrációja fizikai rendszereken keresztül szintén lehetséges, amíg azok aktívak (ez ma még a paravirtualizált vendégrendszerekre korlátozódik, de a Red Hat Enterprise Linux 5.1-es verziójával elérhető lesz a hardveres virtualizált vendégrendszerek számára is). A futás közbeni migráció természetesen elősegítheti az alkalmazás rendelkezésreállásának növelését azáltal, hogy lehetővé teszi a virtualizált szerverek könnyű áthelyezését karbantartás vagy konfigurálás során. Az ügyfelek a Red Hat Enterprise Linux virtuális vendégrendszereikkel jelenleg kezdik el ezeket a jellemzőket használni.
Egyre több ügyfél és partner tapasztalja, hogy a virtualizáció teljes virtuális eszközök fejlesztését teszi lehetővé számukra, miközben az operációs rendszer és az alkalmazás teljesen integrált megoldásként érhető el a különleges konfigurációval, hangolással és biztonsági környezettel. A Red Hat Enterprise Linux virtualizációs alapként való használata lehetővé teszi, hogy az eszközöket bármilyen operációs rendszeren alkalmazzunk. Épp ezt teszik a virtualizációt korán felfedezők, azért hogy régebbi és stabil alkalmazáskészleteket új hardveren használjanak, amivel az operációs rendszer frissítését kerülik el.
Az alkalmazásfejlesztők gyorsan rájöttek, hogy a virtualizáció lehetővé teszi számukra több fejlesztői- és tesztkörnyezet gyors létrehozását egyetlen szerveren, vagy a saját desktopukon. Ez nagymértékben megnöveli a hatékonyságukat és hasznos mind Linux mind Windows fejlesztői környezetekben.
Amint látható, a virtualizáció felhasználási köre gyorsan bővül. Az olyan szilárd virtualizációs környezet alkalmazása, mint a Red Hat Enterprise Linux, a végfelhasználói operációs rendszertől függetlenül el fog terjedni. A tulajdonosi virtualizációs termékek sikere az elmúlt néhány évben tisztán mutatja, hogy az ügyfelek mennyire értékelik azokat. A Red Hat Enterprise Linux 5 a technológia egy rendkívül versenyképes nyílt forráskódú megoldását nyújtja, így ez az elégedettség és siker továbbra is nagymértékben nő majd.