Az alábbi interjúban az Exadel RichFaces fejlesztője, az Ajax4jsf projekt alapítója Alexander Smirnov a RichFaces fejlesztésének hátteréről, valamint a projekt jövőjéről beszél Karsten Wade De Fu fejlesztővel.
AS: Három évvel ezelőtt kezdtem el dolgozni az Ajax4jsf projekt fejlesztésén. Ekkor egy kis számítástechnikai integrációs vállalatnál dolgoztam, és arra gondoltam, hogy szeretnék visszatérni a fejlesztéshez, és a saját ötleteimet megvalósítani.
A Rich technológián pedig nagy örömmel kezdtem el dolgozni. A projekt kezdetben személyes projektként indult. Ekkoriban a Myface projektjében vettem részt és kapcsolatot létesítettem a JSF közösséggel. Sergey Smirnov azt javasolta, hogy migráljam a projektet a Sourceforge-ra. Eközben az Exadel elkezdte a JSF komponens függvénykönyvtárak fejlesztését és felkértek, hogy vegyek részt a projektben mint keretrendszer-fejlesztő. Az Ajax4jsf ekkor a Java.net-re költözött és egy nyilvános java.net projekt lett, azonban a komponens függvénykönyvtár projekt az Exadel saját projektje maradt.
Egy idő után pedig a JBoss érdeklődését is felkeltette a projekt, és 2007 februárjában aláírtuk a szerződést, ami alapján mind az Ajax4jsf, mind a RichFaces JBoss projekt lett, a vizuális komponens függvénykönyvtár pedig JBoss RichFaces komponens függvénykönyvtár lett. Egy év alatt ez a projekt egy teljes nyílt forráskódú projektté nőtte ki magát. A múlt hónapban mindkét projektet egy közös projektbe ötvöztük, RichFaces néven. Jelenleg azon dolgozunk, hogy a RichFaces képességeket a JBoss Portlet Bridge-en belül is lehetővé tegyük. A JBoss Portlet Bridge a JSR-301-et implementálja, mellyel az válik lehetővé, hogy nem csak a JSF, hanem a Seam és a RichFaces is egy környezetben képes futni. A fejlesztés során számos nyílt forráskódú közösséggel léptem kapcsolatba, mint például az Apache, a java.net, illetve a JBoss közösség.
KW: Nemrég Sergey elmondta egy interjúban, hogy a letöltések száma nagy mértékben megnőtt, ami azt jelenti, hogy a szoftvert egyre többen használják. Mi a véleményed erről a növekedésről és szerinted mi áll mögötte?
AS: A felhasználók száma több mint a tízszeresére nőtt mióta együttműködünk a JBoss-szal. Én ugyanannyi levelet kapok a JBoss Seam és a RichFaces fórumon is, vagyis mind a két projekt iránt egyformán érdeklődnek. Személyszerint azt gondolom, hogy a JBoss Seam érdekesebb és nagyobb projekt, azonban közösségi szinten ugyanakkora az érdeklődés mind a két előbb említett projekt iránt.
KW: Nyilvánvaló, hogy nagyon előnyös lenne a projekt számára, ha többen járulnának hozzá. Sergey elmondta, hogy a függvénykönyvtár komponenseinek száma nagymértékben nőtt, a fejlesztők viszont nem. Szerinted hogyan tudnának hozzájárulni akár a közösség tagjai, vagy akár felhasználók a jellemzők kibővítéséhez?
AS: A közösség kódbeli hozzájárulása bár nem jelentős, de fontos visszajelzéseket kapunk a projekt minőségéről. Szerintem azon kell dolgoznunk, hogy egy hatékony és szilárd és még jobb minőségű projektet hozzunk létre. Véleményem szerint a következő lépés a szemantikus webes technológia lesz, ami szerintem az elkövetkező 2-3 év legnépszerűbb technológiájává válik majd.
KW: Köszönöm az interjút.
AS: Én is köszönöm.