Mivel oly sok szó esik manapság a felhőkről és felhő-alapú szolgáltatásokról, és egyre többen járulnak hozzá a téma megvitatásához, így a szolgáltatás-orientált architektúra (SOA) és annak szerepe a modern, közösségi- és mobil-orientált felhőre-kész világban is egyre inkább vita tárgyává vált.
A Red Hat számára a szolgáltatás orientált architektúra (SOA) sokkal több, mint csupán marketingkoncepció vagy felkapott ötlet, ahogy azt néhányan állítják. A Red Hat számára a szolgáltatás orientált architektúra egy olyan megközelítést jelent, amelynek lényege, hogy olyan alkalmazások és szolgáltatások építéséhez járuljon hozzá, amelyek a vállalatokat egy még erőteljesebben – felhő-, hordozhatósági- és közösségi szempontok szerint – elosztott világra készítik fel. Ezt pedig úgy éri el, hogy az alkalmazásokat és szolgáltatásokat oly módon integrálja, hogy még hatékonyabban fussanak, és még több értéket termeljenek az üzletnek.
Manapság a felhőkben „szolgáltatásokként” jelennek meg az alkalmazások. A mobil számítástechnika felhasználói (pl. az okostelefon felhasználók) „szolgáltatásokhoz” férnek hozzá banki számlaegyenlegük ellenőrzésekor vagy rendelések leadásakor. A közösségi alkalmazások mint a Facebook, a LinkedIn és a Google+ szintén „szolgáltatásként” jelennek meg. Innen származik a „szolgáltatás” orientált architektúra kifejezés, és az ezekhez hasonló alkalmazások mögött a valóságban is gyakran állnak SOA implementációk. A SOA alkalmazások a vállalkozások számára jelentős kódolási költségmegtakarítást és a megoldáshoz szükséges időtartam nagymértékű rövidülését eredményezhetik az alkalmazások és szolgáltatások üzleti- és ügyfélmegoldásokkal történő integrációjának megkönnyítése révén. Hála a szolgáltatás orientált architektúrának, a vállalatoknak nem kell többé azzal tölteni minden idejüket, hogy kódokat újraírjanak vagy teszteljenek, mint ahogy azt a hetvenes-nyolcvanas években tették. Akkoriban bármilyen változtatás a kód újraírását és tesztelését kívánta meg. Valóban visszakívánjuk ezeket az időket?
A hangsúly eddig a felhő-alapú alkalmazások alkalmazásfejlesztési eszközláncán volt, amely ugyan javítja az alkalmazásfejlesztést, a bevetést és menedzsment produktivitását, de még így sem teljes a kép. Az informatika szerepe az üzleti világban nem az, hogy alkalmazásokat hozzon létre és futtasson, hanem az, hogy segítse az üzletet és növelje az eljárásai hatékony végrehajtását. Ha már az összes alkalmazásunk a felhőben van, akkor mi a következő lépés? Hogyan integrálhatjuk őket az üzletbe, hogy az informatika teljesértékűen betölthesse küldetését?
Pontosan ezért gondoljuk azt, hogy a SOA létfontosságú a felhő számára. Az alkalmazások „szolgáltatásokként” jelennek meg egy szolgáltatás orientált architektúrán belül, és amint a szolgáltatásoknak ez a hálózata meghatározásra, kifejlesztésre és bevetésre kerül, a SOA megkönnyíti a szolgáltatások beépítését a hasznos üzleti folyamatok áramlásáokba. Ahhoz, hogy az üzleti folyamatok valódi értéket nyújtsanak az üzlet, valamint partnereik, üzlettársaik és más érintett szereplőik számára, létfontosságú, hogy az adatokhoz, alkalmazásokhoz, szolgáltatásokhoz, üzleti szabályokhoz és más folyamatokhoz hozzáférjenek, és azokat integrálni tudják.
A piacon jelentős mennyiségű szolgáltatás orientált architektúra alkalmazás és fejlesztés van jelen. Az IDC becslései szerint a szolgáltatás orientált architektúrákra (az infrastruktúrára, az alkalmazásfejlesztésre és –bevetésre, valamint magukra az alkalmazásokra) fordított kiadások 2011-re elérik majd a több milliárd dolláros összeget, és a 2008 és 2013 közötti időszakban a kiadások Amerikában 24,7%-kal növekednek majd, Európában, a Közép-Keleten és Afrikában pedig 24%-os növekedés várható. (Forrás: Worldwide SOA-Driven Software 2009 – 2013 Forecast, Stephen Hendrick, August 2009 Doc #219327.) A ma elérhető vállalati szoftveralkalmazások és platformszolgáltatások széles kínálata az, amelynek ez a nettó árbevétel- és piacnövekedés köszönhető.
Azt látjuk, hogy a végcél az ügyfeleknek nem az, hogy egy sor elkülönített alkalmazást futtassanak a felhőben. A cél egy olyan intelligens, integrált vállalati és értéklánc létrehozása, ami a felhő forrásokra építve nyújt a mobil és közösségi vevőkör számára magas minőségű termékeket. Akik szerint a SOA csupán egy felkapott ötlet, azok ügyfelei sokkal nagyobb valószínűséggel küszködnek egy sor elkülönített alkalmazással, amelyeket aztán manuálisan kell integrálni, vagy pedig olyan szorosan összekapcsolt alkalmazásokkal, amelyek képtelenek az állandó változásokra reagálni. Úgy gondoljuk, hogy jobb megoldás a szolgáltatás orientált architektúra és lazán kapcsolt szolgáltatások, adatok és alkalmazások kombinációja, ami biztosítja, hogy az informatika lépést tartson az állandóan változó világunkkal.