Mindent figyelembe véve napjainkban különös kihívás egy IT szervezet vezetőjének lenni. Melyek a legnyomasztóbb problémák? Ahhoz, hogy erre rájöjjünk 100 nagyvállalati (1000 vagy annál több alkalmazottat foglalkoztató vállalatok) vezetőt kérdeztünk meg a CIO-k jelenlegi és jövőbeni szerepéről.
A felmérés betekintést enged abba a folyamatba, amely során az IT vezetők szerepe egyre inkább stratégiaivá válik. A vélemények rávilágítanak azokra az akadályokra is, amelyekkel nap mint nap szembesülnek. Néhány probléma olyan alapvető területre világít rá, hogy hogyan válhat a CIO a vállalaton belüli üzleti innováció motorjává.
Általában elmondható, hogy a CIO-k és egyéb informatikai vezetők idejük jelentős részét még mindig rutinfeladatok elvégzésére fordítják – lényegében azon dolgoznak, hogy a meglévő platformok és a kapcsolódó szolgáltatások működőképességét biztosítsák. Az ilyen mindennapos rutinszerű tevékenység mellett a legtöbb IT vezető különféle üzleti jellegű feladatokat is végez – a megkérdezettek 45 százaléka azt válaszolta, hogy az informatikai célkitűzések és a szervezet átfogó stratégiai céljainak összehangolására is jelentős időt fordít.
Viszonylag kevesen, de vannak olyanok, akik már jelenleg is elégedettek azzal, ahogy együttműködnek a különféle üzletágak vezetőivel. Szinte minden IT vezető úgy nyilatkozott, hogy szeretne még többet részt venni a vállalati üzleti stratégia megalkotásában és megvalósításában. Arra a kérdésre, hogy mely területekre szeretne leginkább fókuszálni a következő 3-5 évben a legtöbb válaszadó (a megkérdezettek 48%-a) azt válaszolta, hogy olyan új üzleti technológiákat szeretne bevezetni, amelyek versenyelőnyt jelentenek számukra.
A vágyakat félretéve a kérdés továbbra is nyitott marad – hogyan érheted el a cél? Milyen módszerrel szabadítható fel a legtöbb idő ahhoz, hogy aztán azt a még érintetlen stratégiai üzleti lehetőségekre lehessen fordítani?
A bevált út az üzleti stratégia megvalósításához
Amennyiben Ön azok közé a CIO-k közé tartozik, akik szeretnének méginkább stratégia szerepkörbe kerülni, érdemes olyan utakat keresni, ahol a gátló tényezők kikerülhetők vagy áttörhetők. Az egyik bevált módszer az IT vezetők számára (legyen szó az idő és / vagy a költségek jelentette akadályok túllépésére) az adatközpontokon belüli virtualizációs technológiák bevezetése.
Ahelyett, hogy még több és több hagyományos IT erőforrást használnánk a nem hatékony hagyományos szerver környezeteken, a virtualizáció olyan automatizmusokat biztosít, amelyek segítségével jelentősen gyorsulhat a rendszerek telepítése és növekedhet az infrastruktúra-környezetek optimális kihasználtsága.
Habár a virtualizáció vonzó lehetőséget kínál a drága hardverek magasabb fokú kihasználására, az előnyök idővel mérséklődnek. Az optimalizáció felé vezető első lépés a korábban még nem virtualizált terhelések virtualizálása – például a Linux környezeteké. Azonban ha már minden lehetséges környezetet virtualizáltunk, felvetődik a kérdés, hogy hogyan lehetne tovább növelni a pénzügyi megtakarításokat és a rendszerek teljesítményét?
Hatékony módszer a jellemzően igen drága egyedi (tulajdonosi) virtualizációs szoftver licenszek jelentette költségek csökkentésére az alternatív megoldások figyelembe vétele. Az olyan megoldások, amelyek „gazdaságos” vállalati szintű nyílt forráskódú, előfizetéses modellre épülnek reális és életképes alternatívát jelentenek, számos, a megtakarításra törekvő IT vezető adaptálta már ezeket az alternatívákat.
Az új projektekre fordítható idő és erőforrások
A Red Hat Enterprise Virtualization egy teljeskörű hipervisor és menedzsment megoldás szerver-virtualizációs feladatokra. Az első volt a teljes mértékben nyílt forráskódú, vállalati kategóriájú virtualizációs megoldások között. Számos olyan Red Hat ügyfél, akik bevezették a megoldást 50-75% közötti megtakarítást értek el a tulajdonosi alternatívákhoz képest, ahol nem ritkán akár több száz virtuális gépet is futtatnak ezeken a környezeteken.
A Red Hat nemrégiben jelentette be a Red Hat Enterprise Virtualization megoldás 3.4-es verzióját, ami további fejlett vállalati képességek mellett OpenStack integrációt is tartalmaz. Az árazási modell egyszerű és kiszámítható, mindenféle rejtett költségtől mentes.
Ezen túlmenően a Red Hat kínálatában szerepel az úgynevezett Smart Virtualization, ami a Red Hat Enterprise Virtualization és a Red Hat „de- facto” ipari szabványként tekintett Red Hat Enterprise Linux operációs rendszerének kombinációja és a vállalatok számára egy nagyteljesítményű, jól skálázható, rendkívül biztonságos ugyanakkor roppant költséghatékony megoldást jelent – ráadásul pillanatok alatt bevezethető módon.
Azon túl, hogy a megoldás egy valóban előremutató, tiszta, világos utat jelül ki a jövőbeni OpenStack irányba történő elmozdulásra, lehetővé teszi a meglévő terhelések áthelyezését a biztonságos magán-felhőkörnyezetekbe. Ezt követően amennyiben a lehetúségek vagy az igények úgy hozzák, minden lehetőség adott ahhoz, hogy egy következő lépésként a konfiguráció kiegészíthető, bővíthető az integrált Open Hybrid Cloud portfólió elemeivel.
A lényeg, hogy a végrehatandó akcióterv már akár ma is létezik. Nem csak arra jó, hogy időt takarítsunk meg, amit aztán új, versenyképes technológiák kigondolására és kidolgozására használhatunk, hanem olyan pénzügyi megtakarítások eléréséhez is hozzásegít, amelyek az üzleti fejlesztésekhez jelentenek hatalmas segítséget. Talán ez az egyetlen dolog, amit a CIO-k szeretnének, jobban mint bármi mást!