Az előző héten az aggregáció és a WSRP előnyeit taglaltuk a felelősségek megosztása tekintetében, most pedig a Portal keretrendszer használatának más előnyeit világítjuk meg.
Személyreszabás
A felhasználó előtt megjelenő tartalom testreszabása egy másik fontos terület, ahol a portálok kitűnhetnek és értéket termelhetnek. A felhasználók nemcsak egypontos bejelentkezési lehetőséggel (SSO) rendelkeznek minden webes alkalmazásra, melyek részei a portálnak, de saját beállításokat is eszközölhetnek és testre szabhatják saját felhasználói élményüket. A beállítások kapcsolódhatnak a tartalomhoz (például lakóhely szerinti időjárás előrejelzés), a nyelvhez (az időjárásjelentés magyarul), a megjelenítés módjához (csak az időjárást jelenítse meg, a hőmérsékletet ne) és továbbiak (pl. egy fórum bejegyzéseinek száma az adott oldalon). Ezek a beállítások lehetnek állandóak és a tárolhatja a portál keretrendszer anélkül, hogy nekünk kellene ezzel foglalkozni. A Portlet specifikáció területén kívül (mivel most portálokról beszélünk) a személyreszabás egy további lépése az a képesség, hogy személyes dashboarddal rendelkezhetünk portáloldalak létrehozására és portlet ablakokat helyezhetünk rájuk ahhoz hasonlóan, ahogy az iGoogle és a NetVibes teszi.
Mit várhatunk egy portáltól?
Nem várhatjuk el egy portál keretrendszertől, hogy minden igényünket kielégítse és minden felhasználói esetre választ adjon. Míg a gyártók a leggyakoribb felhasználói esetekre kész jellemzőket próbálnak nyújtani, addig számos felhasználási esetet nem tudnak figyelembe venni. Az egyetlen lehetőség itt az, hogy a portál kiterjesztési pontjaira tekintünk és megnézzük, hogy személyre tudjuk-e szabni a portált a saját igényeinknek megfelelően.
Mikor ne használjunk portált?
Mivel a portál leginkább az alkalmazások aggregálásáról szól, egy olyan egyedülállóan egyszerű alkalmazás számára, mint egy web blog, nem igazán nyújtana előnyöket a portál infrastruktúra. Emellett, ha azt akarjuk, hogy egy másik alkalmazással együttműködjön, valószínűleg “portletesítenünk” kell. Válasszuk ki a webes keretrendszerünket, tehát nem kell újból írnunk az egészet. Az alkalmazások együttes megjelenésének újraírás nélküli megoldása a webes keretrendszer kiválasztásának döntő szempontja lehet.
A portálon történő navigáció más, mint egy hagyományos weboldalon. A végfelhasználó több webes alkalmazás között navigál egyetlen oldalon, és ez nem egy hagyományos forgatókönyv.
A portál nem arra készült, hogy egy alkalmazást ablakokra bontson. A portletek célja nem az, hogy például egy ablakban legyenek a blogkategóriák, egy másikban a blog bejegyzések és egy harmadikban a blog hozzászólások. A portleteknek különálló alkalmazásoknak kell lenniük (például egy blog portlet). Emlékezzünk rá, hogy a specifikáció első verziójában (JSR-168), a portletek közötti kommunikáció még hagyományos módon sem lehetséges (kivéve a webes alkalmazások session-jét, de ez leginkább egy hack, ez majd a specifikáció második verziójában lesz lehetséges).
Ha egy portlet állapota túl nagy mértékben függ más portletek állapotától, ez valószínűleg azt jelenti, hogy ezt a kettőt nem kell elválasztani, de még mindig lehet használni egy sablonkészítő rendszert a portleten belül.
Ez nem azt jelenti, hogy egy alkalmazás nem állhat több portletből. Például a CMS portlet rendelkezhet egy olyan portlettel, ami a tartalmat jeleníti meg, és egy másikkal, ami szerkeszti azt. A kompetenciák, feladatkörök világosan el vannak választva, egy portlet nem cselekszik egy másik helyett, és az egyetlen kapcsolat közöttük az alapot képező adatbázis.
Nem törekedtünk arra, hogy a portálok használatának minden előnyét felsoroljuk, de rávilágítottunk arra, hogy a portálok használata miért nem csak a felhasználóknak nyújt értéket, hanem a fejlesztőknek is azáltal, hogy elkülöníti a webes alkalmazások különböző részeinek kompetencia-területeit.
Végül arra a következtetésre juthatunk, hogy a legjobb az, ha feltesszük magunknak a kérdést, hogy az alkalmazásunk számára előnyt nyújt-e az, ha észrevétlenül együttműködik más alkalmazásokkal, és hogy a portál keretrendszer illetve az elérhető komponensek lecsökkentik-e a fejlesztési időt azzal, hogy a szükséges tulajdonságokat alapból nyújtják.